null

Warszawiacy aktywni społecznie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Cztery dziewczyny odwrócone tyłem stoją w kamizelkach odblaskowych. Jedna z nich ma napisane na plecach wolontariusz, inna tłumacz.
Autor: Ewelina Lach

Prawie połowa warszawianek i warszawiaków w 2022 r. działała społecznie na rzecz innych! W zamówionym przez stołeczny Ratusz badaniu aż 45,6 proc. badanych deklarowało zaangażowanie w wolontariat w minionym roku.

Urząd Miasta bada zaangażowanie mieszkańców w wolontariat od 2013 r. Ubiegłoroczny wynik wielokrotnie przebija wcześniejsze. Dla porównania w 2021 r. wskaźnik wyniósł 12,2 proc.

Rok solidarności i wolontariatu 

Tak wysoki wynik to przede wszystkim efekt zaangażowania we wsparcie przybywających do Warszawy uchodźców z Ukrainy. Mieszkańcy stolicy okazali wielkie serca w obliczu tego wyzwania. Udowodnili, że pomoc innym jest częścią warszawskiej tożsamości. Do wolontariatu organizowanego przez miasto na rzecz uchodźców z Ukrainy zgłosiło się przeszło 12 tys. osób.  Organizacje pozarządowe i instytucje również angażowały rzesze wolontariuszy. Firmy prywatne organizowały wolontariat pracowniczy w swoich strukturach. Powstawało też wiele oddolnych inicjatyw, w które angażowały się tysiące warszawianek i warszawiaków.

Razem jako mieszkańcy stolicy pokazaliśmy wielką solidarność z naszymi braćmi i siostrami walczącymi o wolność. To dzięki Wam daliśmy radę ofiarować im nie tylko nocleg i ciepły posiłek, ale też wielkie serce. Dziękuję każdemu i każdej z Was, że tak licznie angażujecie się w wolontariat – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wolontariat to nie jedyna forma wsparcia, jakiej warszawiacy i warszawianki udzielali uchodźcom z Ukrainy. Jak wynika z naszego sondażu w marcu 2022 r. 74 proc. dorosłych mieszkańców stolicy było zaangażowanych w jakąś formę pomocy, np. wsparcie finansowe czy zbiórki rzeczowe.

Miasto wspiera rozwój wolontariatu na co dzień

Warszawiacy i warszawianki angażują się w działania społeczne na co dzień, niezależnie od pojawiających się kryzysów. Na Miejskim Portalu Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy” – ochotnicy.waw.pl – codziennie dostępnych jest około 100 ofert wolontariatu w organizacjach pozarządowych i instytucjach z całego miasta. Daje to szanse na znalezienie wolontariatu dla każdego niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania.

Wolontariusze działają w lokalnych bibliotekach, domach kultury, wspierają osoby potrzebujące, współpracują w licznymi organizacjami pozarządowymi o przeróżnym profilu działalności. W stolicy odbywają się też corocznie setki wydarzeń kulturalnych czy sportowych, których organizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia wolontariuszy.

Wszystkim wolontariuszom chcemy powiedzieć: dziękujemy! Za wasze szczególne zaangażowanie w zeszłym roku, kiedy wspólnymi siłami pomagaliśmy tysiącom uchodźców przybywających do naszego miasta. Jesteśmy dumni z tego, czego dokonujecie na co dzień. A robicie dużo więcej niż sądzicie: przywracacie innym wiarę w ludzi – podkreśla dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu Karolina Zdrodowska.

Hasło zeszłorocznej kampanii wolontariatu pozostaje wciąż aktualne: „Wolontariuszki, Wolontariusze, jestem z Was dumna! Warszawa”.

  • Badanie „Pomiar wskaźników monitorujących strategię i programy” zostało zrealizowane w grudniu 2022 r. na zlecenie UM Warszawa przez PBS na 1006-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej metodą wywiadów telefonicznych.
  • Badanie „Mieszkańcy Warszawy wobec napływu uchodźców z Ukrainy” zostało zrealizowane w kwietniu 2022 r na zlecenie UM Warszawa przez ARC Rynek i Opinia na 502-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Warszawy w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadów telefonicznych.