null

Warszawa zdała pierwszy zimowy egzamin

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Posypywarka jedzie w nocy drogą.
170 posypywarek wyjechało do akcji już w nocy

W nocy w stolicy spadł pierwszy większy śnieg, a do pracy wyjechały posypywarki. Obecnie drogi w mieście są przejezdne. Służby oczyszczania na bieżąco monitorują sytuację.

170 posypywarek już od godziny 3:00 w nocy pracowało na ulicach, za które zimą odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). To w sumie 1600 km dróg, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej. Docelowo tej zimy na ulice może wyjechać niemal 300 pługów i posypywarek. Działania zawsze są jednak dostosowane do warunków pogodowych i drogowych.

Na chodnikach i przystankach działają też ekipy porządkowe wyposażone w szufle i piasek do posypywania terenów dla pieszych. ZOM zleca odśnieżanie 3,5 mln mkw. chodników nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. Jeśli chodnik przylega do nieruchomości, o jego sprzątnięcie powinien zadbać właściciel.

W Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta analizowane są bieżące warunki meteorologiczne w mieście, a kontrolerzy składają raporty o rzeczywistym stanie nawierzchni dróg. Na podstawie tych danych podejmowane są dalsze decyzje o akcjach na ulicach i chodnikach.

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, za odśnieżanie terenów w Warszawie odpowiadają także m.in.:

  • urzędy dzielnic – odpowiadają za ulice gminne, po których nie kursują autobusy, chodniki wzdłuż dróg gminnych, część tras rowerowych,
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – odpowiada za drogi ekspresowe, most Południowy im. Anny Jagiellonki, most gen. Stefana Grota-Roweckiego, część chodników i tras rowerowych,
  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – odpowiada za alejki i chodniki w parkach i wokół nich,
  • administratorzy i zarządcy osiedli – odpowiadają za chodniki i drogi osiedlowe,
  • właściciele i zarządcy nieruchomości – odpowiadają za chodniki, które przylegają do tej nieruchomości.