null

Warszawa zachęca do przejścia z trybu „on” na „off”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Briefing prasowy z udziałem wiceprezydent Renaty Kaznowskiej
Autor: R. Motyl

Uczniom potrzebny jest detoks od urządzeń mobilnych, komputerów – alarmują eksperci. Pandemia pogłębiła problem uzależnienia młodych ludzi od internetu, gier komputerowych oraz portali społecznościowych. Warszawa włącza się w akcję społeczną „off”, zwracającą uwagę na to zjawisko.

Już za parę dni wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych po blisko trzydziestu tygodniach nauki zdalnej, a dzieci ze szkół podstawowych po niewiele krótszym okresie. Po tak długiej nieobecności muszą odnaleźć się w trudnej rzeczywistości. Kluczowe jest podjęcie jak najszybszych działań wspierających przez dzieci i młodzież w radzeniu sobie z konsekwencjami psychicznymi i emocjonalnymi wywołanymi pandemią.

Eksperci wskazują, iż podczas nauki zdalnej pogłębił się problem uzależnień behawioralnych i zwiększyła liczba osób cierpiących na ten rodzaj nałogu. Internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia, pomaga zdobywać wiedzę i korzystać z globalnych zasobów informacyjnych. Niesie jednak z sobą wiele zagrożeń. A uzależnienie od telefonu, czy komputera stało się swego rodzaju pułapką, w którą wpada coraz większa grupa dzieci i młodzieży.

Nasza postawa, właściwa profilaktyka i realizacja programów mogą pomóc w ograniczeniu nadużywania mediów elektronicznych wśród naszych dzieci i młodzieży. W czerwcu przeprowadzimy anonimową ankietę  na ten temat wśród wszystkich naszych uczniów. Musimy ocenić skalę problemów, z którymi dzieci wracają do szkoły – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Akcja „off” – w Dniu Dziecka odłóż telefon

Dzień Dziecka to okazja do świętowania wśród rówieśników i w gronie rodzinnym. W tym roku, 1 czerwca organizowana jest akcja społeczna „off”, zwracająca uwagę na problem uzależnień behawioralnych wśród młodych ludzi.

Zachęcam wszystkie warszawskie dzieci do odłożenia telefonów, w tym wyjątkowym dniu przełączmy się z opcji „on” na „off”, odbudujmy więzi i relacje rodzinne. W stolicy można spędzać czas na wiele sposobów i skorzystać chociażby z ofert otwierających się stopniowo instytucji kulturalnych i sportowych. Po pandemii warto je odkryć na nowo – mówi radna Renata Niewitecka, pomysłodawczyni przeprowadzenia akcji i specjalnej kampanii na ten temat w stolicy.

Zachęcamy też do przeprowadzenia w szkołach zajęć lub warsztatów, podczas których omówiony zostanie problem uzależnienia od internetu, gier komputerowych, czy portali społecznościowych – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska. 

Za kilka dni w komunikacji miejskiej pojawią się spoty Telefony Off – Dzień dziecka spędź aktywnie!

Miasto, dostrzegając wagę problemu uzależnień behawioralnych, w połowie czerwca zapyta wszystkich stołecznych uczniów (200 tys. osób) o czas spędzany przed komputerem i telefonem, rodzaje mediów z których korzystają oraz kondycję psychofizyczną. Ankietę i jej wyniki opracują specjaliści warszawskiej Poradni psychopedagogicznej.

Po wakacjach planowane są kolejne działania - konferencja dla nauczycieli, webinaria dla rodziców, gra dla uczniów z netykiety oraz kampania społeczna z Młodzieżową Radą Miasta na temat mądrego korzystania z sieci.