null

Warszawa z nagrodą główną w rządowym konkursie na „Najbardziej Odporną Gminę”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plansza z napisem, że Warszawa zdobyła nagrodę główną czyli 1 mln zł w rządowym konkursie na „Najbardziej Odporną Gminę”
Warszawa z nagrodą główną w rządowym konkursie na „Najbardziej Odporną Gminę”

Stolica może się pochwalić największą liczbą zaszczepionych mieszkańców wśród dużych gmin w Polce. Już blisko 69 proc. warszawiaków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. To oznacza, że stolica otrzyma od rządu 1 mln zł na przeciwdziałanie skutkom pandemii.

W ramach rządowego konkursu „Najbardziej Odporna Gmina” Warszawa została nagrodzona za największą liczbę zaszczepionych mieszkańców w kategorii duża gmina (powyżej 100 tys. mieszkańców). Otrzymane środki mają być przeznaczone na przeciwdziałanie pandemii COVID-19 związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społecznych tej choroby.

Warszawa jest pod względem liczby wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w ścisłej czołówce wśród największych miast w Polsce. W pełni zaszczepionych jest już niemal 69 proc. mieszkańców. Dlatego w rządowym konkursie „Najbardziej Odporna Gmina" otrzymamy 1 mln zł nagrody - przeznaczymy ją na dalszą walkę z pandemią. Środki skierujemy między innymi na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa szczepi przeciw COVID-19

Od początku akcji szczepień w punktach szczepień zorganizowanych przez m.st. Warszawę wykonaliśmy już ponad 600 tys. szczepień. W ramach kolejnej odsłony kampanii informacyjnej „Warszawa szczepi” zachęcamy mieszkańców do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. Poza siecią miejskich przychodni, które szczepią chętnych nadal działa również miejski punkt szczepień pod Pałacem Kultury i Nauki, a w weekendy punkt na skwerze Hoovera. Nadal szczepimy uczniów w szkołach, organizujemy punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19. Jak widać po liczbie zaszczepionych mieszkańców, te działania przynoszą realne efekty – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Stolica bardzo aktywnie angażuje się również w walkę z COVID-19 zapewniając łóżka do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem w miejskich szpitalach: Południowym, Solec, Szpitalu Grochowskim, Praskim, Bielańskim, Wolskim, czy Czerniakowskim.

Szczepienia przeciw COVID-19 – dane statystyczne

Według najnowszych danych* w Warszawie liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców to 1 234 232 osób, czyli 68,7 proc. spośród wszystkich warszawiaków. 

Procentowo najwięcej osób, zaszczepionych minimum jedną dawką jest w grupie mieszkańców powyżej 70 roku życia (niemal 87 proc.). Kolejno najwięcej osób zaszczepionych to osoby w wieku 20-39 lat (prawie 85 proc.) oraz mieszkańcy 40-59 lat (niemal 81 proc.).

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło również ponad 76 proc. osób w przedziale 60-69 lat. Warszawa może się też pochwalić bardzo wysokim odsetkiem szczepień wśród młodzieży – ponad 66 proc.

Informacje o szczepieniach przeciw CVOID-19 w miejskich placówkach: https://zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi

*Ranking szczepień gmin według gov.pl (przytoczone dane: dostęp z dn.15.11.2021 r.)