null

Warszawa z lotu ptaka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Saska Kępa, zdjęcie pionowe z 2017 r.
Saska Kępa, zdjęcie pionowe z 2017 r.

Jeśli pogoda pozwoli i niebo będzie bezchmurne, 6 kwietnia po południu wystartuje pierwszy z samolotów, które wykonają dokładne, pionowe i ukośne zdjęcia Warszawy, z rozmiarem terenowym piksela 8 cm. Na ich podstawie zostaną opracowane nowe fotoplany stolicy.

Zdjęcia pionowe całego obszaru miasta wraz z obrzeżami, o powierzchni 737 km² zostaną wykonane kamerą wielkoformatową DMC III firmy Leica (o rozdzielczości matrycy sięgającej 375 MP) z pokładu samolotu lecącego na wysokości ok. 1800 metrów, który podczas lotu pokona ponad tysiąc kilometrów i pozyska niemal 2,5 tys. zdjęć.

Natomiast zdjęcia ukośne obszaru Warszawy o powierzchni 530 km² będą wykonywane czterema średnioformatowymi kamerami firmy Phase One iXU-RS-1000 (o rozdzielczości 100 MP każda), które robią jednoczesne zdjęcia do przodu, do tyłu i na boki, ukośnie do kierunku lotu samolotu. Samolot będzie leciał na wysokości ok. 1300 metrów i wykona niemal 70 tys. zdjęć.

Pozyskane zdjęcia oraz opracowane na ich podstawie fotoplany wzbogacą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, jednego z największych zbiorów danych przestrzennych dotyczących stolicy.

Nowy fotoplan ze zdjęć pionowych będzie najdokładniejszym planem Warszawy, m.in. poprzez dodatkowy przelot samolotu nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Powstanie pod koniec roku i będzie go można obejrzeć na stronie serwisu mapowego: www.mapa.um.warszawa.pl, z którego korzysta już ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie.

A na początku 2019 roku powstaną pierwsze stołeczne fotoplany ukośne, które pozwolą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy i odkryć zakątki niewidoczne na tradycyjnych, corocznie wykonywanych fotoplanach pionowych. Będzie można je zobaczyć na specjalnej, dedykowanej stronie miasta.

Trasę przelotu samolotów nad Warszawą będzie można śledzić online, na stronie: www.flightradar24.com. Precyzyjny link zostanie opublikowany zaraz po starcie samolotu na Fanpage’u Centralnej Bazy Danych Przestrzennych:  https://www.facebook.com/CBDPWarszawa/.