null

Warszawa włącza się w akcję „Sprzątanie świata”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Poranna panorama Warszawy jesienną porą. Widok z drona na kolorowe drzewa. W tle po lewej stronie Stadion Narodowy, po prawej Wisła, most Świętokrzyski i zabudowania.
Zielona Warszawa

Już w najbliższy weekend, między 17 a 19 września, odbędzie się 28. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W to kilkudniowe wydarzenie aktywnie włącza się też stolica.

W tegoroczne „Sprzątanie świata” zaangażowały się wszystkie warszawskie dzielnice. Każda z nich aktywnie mobilizuje placówki oświatowe na swoim terenie do udziału w akcji. Jak co roku, dla uczestników wydarzenia przygotowane zostaną rękawice robocze i worki na odpady. W tym roku warszawskie dzielnice zgłosiły zapotrzebowanie wyższe o kilkanaście tysięcy sztuk, co pozwala szacować, że w najbliższej weekendowej akcji weźmie udział blisko 50 tysięcy warszawiaków.

Mieszkańcy Warszawy są świadomi współczesnych wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Widać to również w ich zaangażowaniu w każdą akcją nakierowaną na ekologię. Taka postawa naprawdę cieszy. Dbałość o środowisko to – zwłaszcza w obecnych czasach – bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat. A dzisiaj to bardzo często właśnie młodzi ludzie dają pozostałym przykład godny naśladowania – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

„Sprzątanie świata” to ogólnopolska, coroczna akcja organizowana przez Fundację Nasza Ziemia w każdy trzeci weekend września. Tegoroczna, 28. edycja, przebiega pod hasłem „myślę, więc nie śmiecę”.

To już kolejna ekologiczna inicjatywa, którą wspiera i promuje stolica. Akcje zbierania śmieci organizowane są również przez Dzielnicę Wisła. Ich uczestnicy wspólnie oczyszczają warszawskie plaże i ich najbliższą okolicę. Dla wszystkich osób, które wzięły udział w minimum czterech ekozbiórkach, przewidziano lot balonem na uwięzi.

Plakat promujący 28. akcję sprzątania świata w Polsce - na plakacie zamyślony mężczyzna nad workami nad śmieci oraz hasło "myślę, więc nie śmiecę"