null

Warszawa wita lato dźwiękami wolności – Wianki nad Wisłą 2024

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Młodzi ludzie w strojach ludowych pozują do zdjęcia podczas Wianków 2023
Młodzi uczestnicy Wianków w Warszawie | Autor: Rafał Motyl

Już 22 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się Wianki nad Wisłą. Jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie przyciąga tłumy już od niemal 30 lat. Również w tym roku widownię czeka mnóstwo atrakcji, a całość zwieńczy koncert najlepszych polskich gwiazd. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Wianki nad Wisłą to ogromne, plenerowe przedsięwzięcie, które na jeden dzień zmienia Warszawę w tradycyjną, słowiańską osadę, a jej mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i smakują pradawne specjały.

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą, jak co rok, rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, ale też spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Tradycyjnie też uczestnicy pikniku stworzą wspólne ogromny wianek, który popłynie Wisłą, niosąc wieść o początku lata.

Koncerty, spektakle i wioska słowiańska

Podczas Wianków nad Wisłą nie może zabraknąć pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Na piknikowej scenie wystąpią Piotrkowianie, którzy oprócz śpiewu z kapelą na żywo zorganizują pokaz i warsztaty tańców ludowych oraz autorski spektakl pt. „Obrzęd Sobótkowy”. Oprócz tego zaplanowano występ Sołtysek, które przygotują dla zgromadzonych widzów spektakl „SWATY”, humorystycznie pokazujący obyczaje związane ze ślubem i weselem, a także koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, która również w tym roku zawita do Multimedialnego Parku Fontann, jest Wioska Słowiańska. Odwiedzający będą mogli poczuć klimat pradawnych osad, odbywać się będą warsztaty kulinarne, podczas których będzie można samodzielnie przygotować słowiańskie przysmaki.

Na terenie Multimedialnego Parku Fontann znajdą się także punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

Wieczorny koncert

Wieczorem, gdy skończą się piknikowe atrakcje, rozpoczną się koncerty. Na Wiankowej scenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo, a zwieńczeniem imprezy będzie wyjątkowy, emitowany na żywo na antenie TVN o godz. 21:45, koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą - Dźwięki Wolności”. Topowi polscy artyści opowiedzą o wolności swoimi utworami, a na scenie wystąpią: Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak oraz Voo Voo.

Podczas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla poruszających się na wózkach i pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących.

Wydarzenie jest finansowane ze środków m.st. Warszawy, a więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie: estrada.com.pl.

Wydarzenia w Kamieniu

Na świętowanie 22 czerwca zaprasza też Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W Pawilonie Edukacyjnym Kamień zaplanowano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część z nich obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: zapisykamien@zzw.waw.pl. W wiadomości należy zawrzeć termin i nazwę wydarzenia; imię i nazwisko (oraz liczbę dzieci), numer telefonu oraz treść zgody na przetwarzanie danych osobowych, która znajduje się pod linkiem. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.

Program wydarzeń w Kamieniu:

  • 16:00-17:00 – spacer etnobotaniczny po łące [zapisy]
  • 16:00-19:00 – gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci
  • 17:00-19:00 – warsztaty „Dzikie kadzidła i napary” [zapisy]
  • 18:00-19:30 – rejsy po Wiśle z plaży Rusałka [zapisy]
  • 19:00-21:00 – plecenie wianków
  • 20:00-21:00 – śpiewy przy ognisku i puszczanie wianków na wodzie
  • 21:00-22:00 – opowieści przy ognisku "O czym szepce kwiat paproci?" [zapisy]

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na Facebooku.

Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Granatowo-różowa grafika. Dwie postacie skaczą nad ogniskiem. W rogach kwiaty. Na górze napis