null

Warszawa w programie "Moje miasto bez elektrośmieci"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski podczas konferencji dot. odbioru elektrośmieci, fot. R. Motyl
Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski podczas konferencji dot. odbioru elektrośmieci, fot. R. Motyl

Pomoce naukowe, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal lekcyjnych dla szkół podstawowych w zamian za elektrośmieci przyniesione do punktów zbierania oraz Bezpłatny odbiór dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów to elementy programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

- Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami, Polska musi zebrać 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Oznacza to, że każdego roku Warszawa musi zebrać niemal 6 850 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprawna zbiórka takiej masy odpadów zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Taki jest cel programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dlatego właśnie zostaliśmy partnerem tej inicjatywy – podkreśla Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” łączy w sobie trzy istotne zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób; wspiera szkoły w pozyskiwaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego czy elementów wyposażenia sal; wspiera samorządy w realizacji obowiązków wynikających z wprowadzenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Nie są to jednak jedyne korzyści dla Warszawy.

- Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pokrywa ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not – for – profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców – zarówno dorosłych jak i uczęszczających do szkół – zaznacza Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko SA.

Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski podczas konferencji dot. odbioru elektrośmieci, fot. R. Motyl
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Wiceprezydent Jarosław Dąbrowski podczas konferencji dot. odbioru elektrośmieci, fot. R. Motyl
Logo projektu "Moje miasto bez elektrośmieci'

Załączniki: