null

Warszawa utworzy Instytut Zdrowia Kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Inkubatory dla wcześniaków - specjalistyczny sprzęt do ratowania życia niemowlakom

Nowoczesna placówka, gotowa odpowiedzieć na potrzeby zdrowotne kobiet w każdym wieku, wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz kierowana przez doświadczonych lekarzy – taki będzie Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Placówka powstanie w przyszłym roku w budynku dzisiejszego Szpitala „Inflancka”.

W trosce o zdrowie mieszkanek Warszawy tworzymy Warszawski Instytutu Zdrowia Kobiet. To będzie pierwsza w stolicy tego typu, wielospecjalistyczna placówka odpowiadająca na zmieniające się potrzeby zdrowotne mieszkanek naszego miasta, zarówno młodych kobiet, jak i dojrzałych pań – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Placówka połączy potencjały specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego jakim jest Szpital „Inflancka” ze Szpitalem Bielańskim, który jest największą wielospecjalistyczną placówką miejską w Warszawie. Będzie on stanowił fachowe źródło wiedzy medycznej służące do rozwiazywania problemów kobiet. Dzięki tej współpracy Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zapewni specjalistyczną opiekę medyczną m.in. w zakresie położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, leczenia niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej czy zespołu zdrowia psychicznego.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet będzie kompleksowo odpowiadać na potrzeby współczesnych kobiet, elastycznie dostosuje się do wyzwań wynikających z postępującego rozwoju społeczeństwa. Celem takiej fuzji jest m.in stworzenie, rozbudzenie i rozwinięcie świadomości zdrowia kobiet w czasie od dojrzewania do starzenia – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną miasta.

Kompleksowa opieka

Dzisiaj w polskiej służbie zdrowia dominuje model organizacyjny polegający na tworzeniu monospecjalistycznych szpitali położniczych, wynikający z tradycji sięgającej XIX wieku. Przez wiele lat opieka medyczna dla kobiet koncentrowała się wokół położnictwa i porodu.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet ma wykroczyć poza ramy klasycznie pojmowanej ginekologii i objąć kobiety wielospecjalistyczną opieką na światowym poziomie, ale przede wszystkim stać się platformą do budowania świadomości zdrowia współczesnej kobiety.

Obecne trendy demograficzne, głównie spadająca liczba porodów i starzenie się społeczeństwa, zmieniają obraz zapotrzebowania na opiekę medyczną w życiu kobiety. Wynika to także z dokonującego się postępu i odmiennej roli społecznej kobiet w nowoczesnym świecie – podkreśla dyrektorka szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych. – Współcześnie w opiece medycznej zwraca się coraz większą uwagę na jakość życia i profilaktykę, a wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla wielu potrzebujących jest codziennością. W nowej roli społecznej pojawia się zapotrzebowanie na poszerzenie zakresu konsultacji ginekologicznej o aspekt dotyczący zdrowia psychicznego – dodaje.

Warszawa zwiększa potencjał miejskich szpitali

Utworzenie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet będzie możliwe dzięki planowanemu przez Warszawę połączeniu Szpitala „Inflancka” ze Szpitalem Bielańskim. Pozwoli to na stworzenie podmiotu leczniczego z większym potencjałem kadrowym i zapleczem sprzętowym, o silniejszej pozycji w ubieganiu się o finansowanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przekształcenie doprowadzi również m.in. do zwiększenia budżetu przeznaczonego na zakup towarów i usług, a tym samym przełoży się na uzyskanie lepszej pozycji wobec dostawców i usługodawców (możliwość wynegocjowania lepszych cen na dostawy towarów i usługi).