null

Warszawa uruchamia własną platformę VOD

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Festiwal FREEKWENCJA będzie pierwszym dostępnym wydarzeniem na nowej warszawskiej platformie VOD. Od dzisiaj można zakładać konta użytkownika.

W niedzielę 12 września o godz. 19 można będzie obejrzeć między innymi Dawida Podsiadłę, Artura Rojka i Kasię Lins. Wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, wystarczy założyć konto na vod.warszawa.pl.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – o publiczności. Pod jednym adresem znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń.

Budowę vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa, a zrealizowało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od dzisiaj można zakładać konta użytkownika platformy, przeglądać zapowiedzi jesiennego repertuaru, czy dodawać do listy ulubionych pierwsze materiały. 

Zbudowaliśmy platformę VOD Warszawa, by umożliwić warszawskiej kulturze rozwój i funkcjonowanie, docieranie do coraz większego grona odbiorców. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z rozmaitych przyczyn nie mogli dotychczas korzystać z bogactwa znakomitej warszawskiej kultury lub z powodu pandemii zmienili swoje nawyki odbiorcze i sposoby korzystania z zasobów kultury. Wprawdzie nic nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką, ale nasze VOD będzie z pewnością ciekawą propozycją dla widzów z całej Polski - mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. 

Na nowej platformie część produkcji będzie biletowana, część – udostępniana bezpłatnie. O rodzajach materiałów, czasie i rodzaju ich dostępności decydują wspomniane instytucje i organizacje. To one są odpowiedzialne za ich publikację i to one kreują zawartość programową platformy, która jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w warszawskiej kulturze.

W ciągu ostatniego roku intensywnie, jak nigdy wcześniej, odczuliśmy i poznaliśmy możliwości tworzenia i doświadczania sztuki oferowanej przez interaktywne platformy i narzędzia cyfrowe. Tę wiedzę, umiejętności oraz wypracowane mechanizmy będziemy mogli zachować dzięki istnieniu platformy VOD Warszawa. To doświadczenie zostanie z nami i będzie uzupełniać uczestnictwo w kulturze oraz obcowanie ze sztuką – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy.  

Bezpieczna, przyjazna, dostępna

Platforma vod.warszawa.pl jest zaprojektowana przy użyciu przyjaznych rozwiązań technologicznych, gwarantujących wysoką jakość i komfort w kontakcie z kulturą cyfrową. Jest na niej miejsce m.in. dla zarejestrowanych spektakli, koncertów, oprowadzania po wystawach, filmów, materiałów edukacyjnych, reportaży radiowych, podcastów, audiobooków, powieści w odcinkach, tekstów – także multimedialnych. Umożliwia także streaming wydarzeń organizowanych na żywo. Już za kilka tygodni platforma ma być dostępna w postaci aplikacji mobilnych.

Co ważne – nowe miejsce w sieci jest bezpieczne dla twórców: system uniemożliwia nagrywanie udostępnianych materiałów czy zapisywanie ich na dysku, nie pozwala także niezalogowanemu użytkownikowi na uruchomienie skopiowanych z platformy linków (konieczne będzie zalogowanie i opłacenie treści płatnych).

Dostępne na platformie materiały będą oznaczone informacjami o ograniczeniach wiekowych, możliwe będzie także wprowadzenie tzw. kontroli rodzicielskiej w ramach konta użytkownika.

Platforma jest przyjazna i dostępna. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami materiały (np. koncerty, spektakle czy filmy) można będzie uzupełniać o audiodeskrypcję, napisy lub tłumaczenie na język migowy. Osoby nie mówiące po polsku będą mogły zmienić w ustawieniach język nawigacji na  angielski, rosyjski czy ukraiński, a instytucje będą mogły umieszczać treści audiowizualne w czterech wersjach językowych (w formie napisów lub treści zaopatrzonych w tłumaczenie lektorskie).

Szczegóły na vod.warszawa.pl  oraz FB VOD Warszawa