null

Warszawa udostępnia kolejne miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Rafał Trzaskowski w budynku przeznaczonym dla ukraińskich uchodźców na Wołoskiej. Obok widoczni wolontariusze
Rafał Trzaskowski w budynku dla ukraińskich uchodźców przy ul. Wołoskiej

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę Warszawa przygotowała dla uciekających stamtąd przed wojną 22 miejsca pobytowe, w których schronienie znalazło już ponad 2 tys. osób. Jednym z ostatnich takich miejsc jest budynek przy ul. Wołoskiej 7 na Mokotowie.

Liczba osób uciekających z Ukrainy i szukających schronienia w stolicy stale rośnie. Tylko wczoraj Warszawa udzieliła pomocy niemal 6,5 tys. uchodźców, a w przygotowanych przez miasto miejscach pobytowych zapewniono nocleg dla 670 osób. Do tej pory schronienie w Warszawie znalazło łącznie ponad 2 tys. uchodźców, w tym około pół tysiąca dzieci.

Kolejne miejsca pobytowe dla uchodźców w stolicy

Miasto wciąż udostępnia kolejne miejsca pobytowe dla uciekających z Ukrainy – to m.in. hotele, Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz inne miejskie nieruchomości. Jednym z takich obiektów jest dawny budynek IPN przy ul. Wołoskiej 7, przygotowany do przyjęcia nawet 400 osób.

Serdecznie dziękuję panu burmistrzowi i wszystkim pracownikom dzielnicy Mokotów. Punkt przy ul. Wołoskiej jest wzorcowo przygotowany. Obecnie znajduje się tu 330 gości w Ukrainy, z czego połowa to dzieci. Każdy z przebywających tutaj uchodźców został wcześniej zweryfikowany przez służby wojewody – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – To miejsce pokazuje, że działamy w całej Warszawie, w każdej dzielnicy. W tę pomoc włączyli się wszyscy – dodaje.

5 z 7 pięter budynku przy ul. Wołoskiej zaadaptowano pod lokale mieszkalne, jedno przeznaczono na stołówkę i zaplecze magazynowe. Przebywające tam osoby mają zapewniony nie tylko nocleg, ale również wyżywienie oraz pomoc medyczną i psychologiczną. Dzisiaj od godz. 12:00 do 16:00 organizowane są tam także zajęcia dla ukraińskich dzieci. Od poniedziałku zajęcia połączone będą już z nieformalną szkołą z pomocą nauczycieli z Ukrainy.

Miejsca dla uciekających z Ukrainy oferuje nie tylko miasto, ale też jego mieszkańcy. Do tej pory warszawiacy zgłosili już około 4 tys. miejsc dla uchodźców w swoich domach. Każde z nich zostało wcześniej zweryfikowane przez miejskich urzędników. Rodziny z Ukrainy są już w niemal 200 warszawskich lokalach.

Stolica może liczyć także na wsparcie ze strony zaprzyjaźnionych samorządów. Na warszawski apel o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców błyskawicznie odpowiedziało kilkanaście miast. Wczoraj dwa autokary z ukraińskimi rodzinami pojechały do Gdańska, kolejne dwa do Białegostoku i jeden do Pucka.

Pomoc dla uciekających – nie tylko zakwaterowanie

W Warszawie ukraińskim uchodźcom pomaga już ponad 5,5 tys. wolontariuszy. Wciąż funkcjonują specjalne infolinie – tylko w ciągu ostatniej doby skorzystało z nich 2200 osób. W każdej dzielnicy działają punkty informacyjne oraz zbiórkowe, do których można przynosić konkretne dary rzeczowe.

Stolica już teraz przyjmuje dzieci i młodzież z Ukrainy do miejskich szkół. Do warszawskich placówek dołączyło już około 200 uczniów i przedszkolaków. Dla cudzoziemskich uczniów tworzone są oddziały przygotowawcze. W placówkach działają też asystenci kulturowi, którzy mają wspomóc ich proces edukacji.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas briefingu prasowego przed budynkiem na Wołoskiej, przeznaczonym na miejsce pobytu dla ukraińskich uchodźców. Na budynku widoczne polska i ukraińska flaga. Z prawej strony tył samochodu Straży Miejskiej.
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas briefingu prasowego przed budynkiem na Wołoskiej, przeznaczonym na miejsce pobytu dla ukraińskich uchodźców
Kartki z napisami w języku polskim i ukraińskim w punkcie rejestracyjnym w budynku na ul. Wołoskiej
Rafał Trzaskowski w budynku przeznaczonym dla ukraińskich uchodźców na Wołoskiej. Obok widoczni wolontariusze
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa w miejscu pobytowym dla ukraińskich uchodźców na Wołoskiej 7