null

Warszawa świętuje z Syrenkami i nad Wisłą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski i dziewczynka w błękitnej sukience i kapeluszu stoją przed gongiem z pałkami do uderzenia
Paradę Syrenek z okazji Święta Warszawy zainaugurował prezydent Rafał Trzaskowski | Autor: Ewelina Lach

Pierwsza w historii Parada Syrenek z okazji Święta Warszawy przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Przez cały weekend odbywają się również regaty żeglarskie na Wiśle.

4 czerwca – w rocznicę pierwszych częściowo wolnych w 1989 roku – przypada również Święto Warszawy.

Dzisiejsze wydarzenie otworzył Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy:

Bardzo się cieszę, że po dwóch latach pandemii możemy się dziś spotkać i w 33. rocznicę wyborów, które poprowadziły nas w stronę demokracji i Unii Europejskiej, możemy razem świętować.  Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, w tym Paradę Syrenek. Zapraszam również wszystkich nad Wisłę, gdzie odbywają się regaty o Puchar Prezydenta m.st. Warszawy. Życzę Państwu dobrej zabawy w Święto Warszawy – powiedział prezydent.

I Parada Syrenek przeszła Krakowskim Przedmieściem

Na zorganizowanych przez miasto obchodach nie mogło zabraknąć symbolu stolicy, dlatego z okazji święta odbyła się Parada Syrenek. Na czele pochodu, na ogromnej platformie, stanęła ukwiecona figura pół kobiety, pół ryby reprezentująca Warszawę, której towarzyszyły syrenki przygotowane przez dzielnice: Białołękę, Bielany, Mokotów, Ursynów, Wawer oraz MPWiK. Ursynów zamiast syrenki postawił na platformie budowlę prezentującą bloki mieszkalne, charakterystyczne dla zabudowy tej dzielnicy, która obchodzi w tym roku swoje 45-lecie.

W kolorowym korowodzie, który otwierał piętrowy autobus „Londyńczyk”, pojechały również przedwojenny autobus marki Somua – ikona komunikacji miejskiej, oraz samochód „Warszawa”. Barwny pochód przeszedł spod pomnika Kopernika w stronę placu Zamkowego spotykając po drodze morskie stwory, meduzy, czyli artystów z Teatru AKT w bajecznych kostiumach.

Na miłośników zabytkowych aut, na placu przy kościele Sióstr Wizytek, czekała różowa syrenka kabriolet. Paradzie Syrenek towarzyszyły występy zespołów muzycznych Ritmo Bloco i Brassfederacji oraz Singing Birds. Z balkonu hotelu Bristol Kalina Levska zaśpiewała piosenkę z typowo warszawską puentą: „Każda z Was to Sawa, a każdy z Was to Wars”. Dalszą część pochodu w kierunku skweru Hoovera poprowadziła Orkiestra Dęta z Mykanowa z mażoretkami w paradnych strojach, a na miejscu czekał już zespół Fasolki, który odśpiewał „Katarynkę Karolinkę”.  

Pod kolumną Zygmunta warszawianki i warszawiaków czekała wspólna zabawa przy piosence „Warszawa da się lubić”, którą wykonała Karolina Lizer z towarzyszeniem wszystkich artystów.

Regaty Omeg na Wiśle

Z okazji Święta Warszawy przez cały weekend mieszkańcy miasta i turyści mogą obserwować zorganizowane na Wiśle Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Żeglarskie zmagania odbywają się na jachtach klasy Omega – łódki skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku, oraz na innych śródlądowych jednostkach. W tych prestiżowych zawodach zaplanowało udział ok. 30 załóg w czterech klasach Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro.

Sobotnie zmagania żeglarzy wyłoniły zwycięskie załogi w Regatach Mistrzów i Regatach

Łodzi Tradycyjnych. Puchar Prezydenta Warszawy w kategorii mistrzów trafił do Pawła Gardasiewicza z załogą z Yacht Klub Polski Warszawa; laureatami w kategorii łodzi tradycyjnych zostali Paulina i Paweł Kielar z Kazimierza Dolnego.

Dla kibiców i wielbicieli spędzania czasu nad rzeką na plaży Rusałka powstało „miasteczko żeglarskie”, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z wielu wodnych atrakcji m.in. bezpłatnych spływów kajakowych ufundowanych przez miasto i warsztatów żeglugi tradycyjnej. Pierwszy dzień regat zakończy koncert na plaży Rusałka.

W niedzielę (od 11.00 do 15.00) ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

Na potrzeby regat została uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego kursują promy ZTM.

Trzy młode kobiety w niebieskich sukienkach w białe grochy siedzą w różowym kabriolecie samochodzie syrenka
Zobacz galerię (11 zdjęć)
jasny dzień na Krakowskim Przedmieściu, kolorowe syrenki, artyści na szczudłach, spacerujące rodziny
jasny dzień na Krakowskim Przedmieściu, kolorowe syrenki, artyści na szczudłach, spacerujące rodziny
jasny dzień na Krakowskim Przedmieściu, kolorowe syrenki, artyści na szczudłach, spacerujące rodziny
jasny dzień na Krakowskim Przedmieściu, kolorowe syrenki, artyści na szczudłach, spacerujące rodziny
jasny dzień na Krakowskim Przedmieściu, kolorowe syrenki, artyści na szczudłach, spacerujące rodziny
Aktorzy w błękitnych i zielonych kostiumach przebrani za morskie stwory w tle kościół św. Krzyża
Czerwony piętrowy autobus w tle tłumy ludzi i pomnik Kopernika na ulicy Krakowskie Przedmieści
Brązowa postać syrenki warszawskiej z tarczą i mieczem na platformie pokrytej niebieskim materiałem to figura przygotowana przez dzielnicę Białołęka
Prezydent Rafał Trzaskowski z laureatami regat na Wiśle ubranych w czerwone koszulki i czarne spodenki udekorowani medalami
Widok z góry na łódki Omega i inne jednostki biorące udział w regatach na Wiśle w tle rzeka