null

Warszawa świętuje z Syrenkami i nad Wisłą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski i dziewczynka w błękitnej sukience i kapeluszu stoją przed gongiem z pałkami do uderzenia
Autor: Ewelina Lach

Pierwsza w historii Parada Syrenek z okazji Święta Warszawy przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Przez cały weekend odbywają się również regaty żeglarskie na Wiśle.

4 czerwca – w rocznicę pierwszych częściowo wolnych w 1989 roku – przypada również Święto Warszawy.

Dzisiejsze wydarzenie otworzył Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy:

Bardzo się cieszę, że po dwóch latach pandemii możemy się dziś spotkać i w 33. rocznicę wyborów, które poprowadziły nas w stronę demokracji i Unii Europejskiej, możemy razem świętować.  Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, w tym Paradę Syrenek. Zapraszam również wszystkich nad Wisłę, gdzie odbywają się regaty o Puchar Prezydenta m.st. Warszawy. Życzę Państwu dobrej zabawy w Święto Warszawy – powiedział prezydent.

I Parada Syrenek przeszła Krakowskim Przedmieściem

Na zorganizowanych przez miasto obchodach nie mogło zabraknąć symbolu stolicy, dlatego z okazji święta odbyła się Parada Syrenek. Na czele pochodu, na ogromnej platformie, stanęła ukwiecona figura pół kobiety, pół ryby reprezentująca Warszawę, której towarzyszyły syrenki przygotowane przez dzielnice: Białołękę, Bielany, Mokotów, Ursynów, Wawer oraz MPWiK. Ursynów zamiast syrenki postawił na platformie budowlę prezentującą bloki mieszkalne, charakterystyczne dla zabudowy tej dzielnicy, która obchodzi w tym roku swoje 45-lecie.

W kolorowym korowodzie, który otwierał piętrowy autobus „Londyńczyk”, pojechały również przedwojenny autobus marki Somua – ikona komunikacji miejskiej, oraz samochód „Warszawa”. Barwny pochód przeszedł spod pomnika Kopernika w stronę placu Zamkowego spotykając po drodze morskie stwory, meduzy, czyli artystów z Teatru AKT w bajecznych kostiumach.

Na miłośników zabytkowych aut, na placu przy kościele Sióstr Wizytek, czekała różowa syrenka kabriolet. Paradzie Syrenek towarzyszyły występy zespołów muzycznych Ritmo Bloco i Brassfederacji oraz Singing Birds. Z balkonu hotelu Bristol Kalina Levska zaśpiewała piosenkę z typowo warszawską puentą: „Każda z Was to Sawa, a każdy z Was to Wars”. Dalszą część pochodu w kierunku skweru Hoovera poprowadziła Orkiestra Dęta z Mykanowa z mażoretkami w paradnych strojach, a na miejscu czekał już zespół Fasolki, który odśpiewał „Katarynkę Karolinkę”.  

Pod kolumną Zygmunta warszawianki i warszawiaków czekała wspólna zabawa przy piosence „Warszawa da się lubić”, którą wykonała Karolina Lizer z towarzyszeniem wszystkich artystów.

Regaty Omeg na Wiśle

Z okazji Święta Warszawy przez cały weekend mieszkańcy miasta i turyści mogą obserwować zorganizowane na Wiśle Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Żeglarskie zmagania odbywają się na jachtach klasy Omega – łódki skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku, oraz na innych śródlądowych jednostkach. W tych prestiżowych zawodach zaplanowało udział ok. 30 załóg w czterech klasach Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro.

Sobotnie zmagania żeglarzy wyłoniły zwycięskie załogi w Regatach Mistrzów i Regatach

Łodzi Tradycyjnych. Puchar Prezydenta Warszawy w kategorii mistrzów trafił do Pawła Gardasiewicza z załogą z Yacht Klub Polski Warszawa; laureatami w kategorii łodzi tradycyjnych zostali Paulina i Paweł Kielar z Kazimierza Dolnego.

Dla kibiców i wielbicieli spędzania czasu nad rzeką na plaży Rusałka powstało „miasteczko żeglarskie”, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z wielu wodnych atrakcji m.in. bezpłatnych spływów kajakowych ufundowanych przez miasto i warsztatów żeglugi tradycyjnej. Pierwszy dzień regat zakończy koncert na plaży Rusałka.

W niedzielę (od 11.00 do 15.00) ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

Na potrzeby regat została uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego kursują promy ZTM.

Trzy młode kobiety w niebieskich sukienkach w białe grochy siedzą w różowym kabriolecie samochodzie syrenka
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Aktorzy w błękitnych i zielonych kostiumach przebrani za morskie stwory w tle kościół św. Krzyża
Czerwony piętrowy autobus w tle tłumy ludzi i pomnik Kopernika na ulicy Krakowskie Przedmieści
Brązowa postać syrenki warszawskiej z tarczą i mieczem na platformie pokrytej niebieskim materiałem to figura przygotowana przez dzielnicę Białołęka
Prezydent Rafał Trzaskowski z laureatami regat na Wiśle ubranych w czerwone koszulki i czarne spodenki udekorowani medalami
Widok z góry na łódki Omega i inne jednostki biorące udział w regatach na Wiśle w tle rzeka