null

Warszawa świętuje prawosławną Wielkanoc z gośćmi z Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zastępca prezydenta Aldona Machnowska-Góra z gośćmi z Ukrainy przy wielkanocnym stole
Warszawa świętuje prawosławną Wielkanoc z gośćmi z Ukrainy | Autor: Rafał Motyl

24 kwietnia 2022 r. przypada prawosławna Wielkanoc. Z tej okazji w miejscach pobytowych przygotowanych przez m.st. Warszawę goście z Ukrainy zasiedli do świątecznych stołów. W punktach w Serocku oraz na warszawskim Mokotowie odwiedziła ich zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W tym roku liczba warszawskich domów, w których obchodzi się właśnie Wielkanoc, znacznie urosła za sprawą naszych gości z Ukrainy. Dlatego wszystkim wiernym obrządków wschodnich życzę przede wszystkim spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Obecnie w miejscach pobytowych zorganizowanych przez m.st. Warszawę przebywa ponad 1600 gości z Ukrainy. Tylko w ośrodku w Serocku przebywają 324 osoby, które znalazły tu schronienie przed wojną. Zdecydowana większość z nich to kobiety i dzieci wyznania prawosławnego. Dla nich Warszawa zorganizowała tradycyjne śniadanie wielkanocne. Do wspólnego stołu zasiadła z nimi zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra oraz burmistrz Serocka.

Wielkanoc to czas nadziei, pokoju i odrodzenia. W tym roku przypada w szczególnie trudnym czasie. Spotkamy się, żeby okazać nasze wsparcie dla całego narodu ukraińskiego, który walczy o niepodległość swojej ojczyzny. Mimo wszystko niech te Święta będą dla Państwa czasem jedności i spokoju. Wszystkiego dobrego – mówiła wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra.

Mieszkańcy ośrodka w Serocku mogli spróbować zarówno potraw kuchni ukraińskiej, jak i polskiej. Zostały one przygotowane dzień wcześniej w Hali Gwardii podczas charytatywnego wydarzenia „Smak Warszawy dla Ukrainy”, przez znakomitych kucharzy: Katarzynę Bosacką, Agnieszkę Kręglicką, Jana Kuronia oraz zastępcę prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego.

Z kolei w punkcie na warszawskim Służewcu (ul. Wołoska 7) w prawosławną niedzielę wielkanocną goście z Ukrainy podzielili się z mieszkańcami Mokotowa tradycyjnymi, przygotowanymi przez siebie babkami. Ciasta zostały upieczone z produktów przyniesionych przez mieszkańców w ramach zbiórki. W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Dzielnicy Mokotów udział wzięli przedstawiciele władz Warszawy, burmistrz Mokotowa, ambasador Ukrainy oraz wolontariusze.