null

Warszawa stolicą triathlonu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa biegaczy startujących w zawodach, część biegnie w jedną stronę, część w przeciwną (po dwóch stronach ulicy)
Ironman 2021 na Krakowskim Przedmieściu

Już w niedzielę Warszawa będzie gościć ponad dwa tysiące ludzi z żelaza – startujących w City Handlowy IRONMAN. Rano wystartują w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego, dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem.

Finisz czołówki triathlonistów startujących w City Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw spodziewany jest około godz. 13.00 W Multimedialnym Parku Fontann. Wcześniej – przed 10.00 – do mety dotrą triathloniści startujący na krótszym, olimpijskim dystansie. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Triathlon to niezwykle widowiskowa i inspirująca dyscyplina sportu. Cieszę się, że będziemy mogli oglądać zmagania triathlonistów w stolicy. Oglądając na Trakcie Królewskim albo w przepięknym Parku Fontann biegnących do mety uczestników pamiętajmy, że wcześniej ścigali się oni na rowerach i podczas pływania. Może i my spróbujemy chociaż jednej z tych aktywności? – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

To wydarzenie międzynarodowe, mamy aż 51 proc. zawodników z zagranicy. Z punktu widzenia Warszawy to promocja turystyki sportowej. Zawodnicy nie tylko przyjeżdżają tu ze swoimi rodzinami, które im kibicują, ale także wrócą ze wspaniałymi wspomnieniami i zachęcą znajomych, żeby przyjeżdżali do Warszawy – mówi Michał Drelich, dyrektor Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw.

Zawody sportowe

Sportowcy będą rywalizować na dwóch trasach. Uczestników, którzy w stolicy wystartują na dystansie 70.3 (inaczej Half-Ironman), czeka 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. W ramach triathlonu odbędzie się też nieco krótsza rywalizacja 5150 – tzw. dystans olimpijski – gdzie do pokonania jest 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu.

Jedną z największych atrakcji warszawskich zawodów jest szybka i malownicza trasa. Tradycyjnie już etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, która poprowadzi m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego Mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie m.in. obok Cytadeli Warszawskiej i Tunelem Wisłostrady. Strefa zmian T2 zostanie zlokalizowana na boisku bocznym Polonii Warszawa.

Na koniec triathlonistów czeka etap biegowy, który przebiega zarówno przez zabytkową część Warszawy, jak i jej nowoczesne centrum. Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej.

Wyjątkowi uczestnicy

W gronie ponad 2 tysięcy uczestników nie zabraknie znanych postaci ze świata sportu. Na triathlonowy debiut w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw zdecydował się Paweł Januszewski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.

Potrzebowałem nowych wyzwań. Postanowiłem wystartować na dystansie olimpijskim, bo wydawało mi się, że to będzie szybko, łatwo i przyjemnie. Błyskawicznie jednak okazało się, że w moim przypadku jest to bardzo duży wysiłek. Poszedłem na basen i wtedy wyszło na jaw, że byłem w stanie przepłynąć tylko 50 metrów – opowiada Paweł Januszewski.

Na tym samym dystansie zadebiutuje również Bartosz Matusiewicz, pierwszy polski triathlonista z zespołem Downa. 24-latek uprawia sport przy wsparciu rodziców, ukończył już triathlon na dystansie sprinterskim.

Pływanie trenuję od 10 lat, a sam triathlon 2 lata i jest super fajnie – mówi Bartosz Matusiewicz. – Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam 4 razy w tygodniu, do tego, 2 razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców.

Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – dodaje Jarosław Matusiewicz, ojciec zawodnika.

Utrudnienia drogowe

Triathlonowe zmagania na ulicach Warszawy wymagać będą zmian w organizacji ruchu. Na czas wyścigu rowerowego, jak również rywalizacji biegowej trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania.

W niedzielę z ruchu wyłączone zostaną m.in. ulice Płochocińska, Modlińska (jezdnia w kierunku Legionowa), most Marii Skłodowskiej-Curie (jezdnia w kierunku Bielan), Wisłostrada (jezdnia w kierunku Mokotowa), a także ulice w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann. Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.

Utrudnienia przewidziane są od około godz. 7.00 do godz. 18.00. Szczegółowe informacje będą dostępne na miejskiej stronie internetowej.

Pływacy w piankach wbiegają do wody
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Kolarz na rowerze szosowym, w tle Zamek Królewski
Biegacz na tle warszawskiego budynku