null

Warszawa stolicą kobiecego tenisa. Już w lipcu!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska mówi do mikrofonu, obok niej Tomasz Świątek
Autor: Szymon Pulcyn

To ma być wielkie święto kobiecego tenisa. Organizatorzy jedynego w Polsce turnieju rangi WTA 250 BNP Paribas Warsaw Open odkryli pierwsze karty i to niemal dosłownie – w turnieju głównym z dziką kartą zagra Maja Chwalińska, natomiast przepustkę do eliminacji otrzymała Weronika Ewald. Gwiazdą imprezy będzie Iga Świątek.

Iga w Warszawie

Pod koniec lipca Warszawa ponownie stanie się stolicą kobiecego tenisa. Bardzo się cieszę, że już drugi rok z rzędu będziemy gościć najlepsze tenisistki na świecie na jedynym w naszym kraju turnieju rangi WTA 250. Już dziś zapraszam na stołeczne korty wszystkie fanki i fanów tego sportu z Polski i ze świata. Będzie to nie tylko jedyna szansa, aby podziwiać grę pierwszej rakiety świata Igi Świątek przed własną publicznością, ale również doskonała okazja, aby lepiej poznać nasze piękne miasto, poczuć jego niezwykłą atmosferę i skorzystać z licznych atrakcji, jakie oferuje – mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Polscy fani jeżdżą za mną po całym świecie i bardzo to doceniam. Zawsze na trybunach i to niezależnie od kraju, w którym gram, widzę polskie flagi i słyszę polski doping. To naprawdę niesamowite. BNP Paribas Warsaw Open będzie jedyną szansą dla Polaków, by zobaczyć w kraju światowy tenis i dlatego zależy mi, żeby zagrać w tym turnieju. Poprzez swój udział chcę przede wszystkim promować tenis w naszym kraju. Ciągle jest wiele do zrobienia, aby była to dyscyplina coraz powszechniej oglądana i uprawiana. Wierzę, że dzięki mojej grze wielu ludzi obejrzy turniej na trybunach i w telewizji, a to sprawi, że część z nich bardziej zainteresuje się tą dyscypliną, a być może zdecyduje się jej nauczyć – mówi Iga Świątek.

Twarda nawierzchnia

W turnieju głównym zagrają 32 zawodniczki i 16 par deblowych. Jego partnerami tytularnymi będą Bank BNP Paribas, który strategicznie wspiera tenis na całym świecie, a także miasto stołeczne Warszawa. Na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie o szczegółach dotyczących turnieju opowiedzieli jego organizatorzy i przedstawiciele głównych partnerów.

Cieszę się, że po raz kolejny zorganizujemy turniej tej rangi w Warszawie. W tym roku odbędzie się on na nawierzchni twardej. Większość zawodniczek kończąc Wimbledon lub sezon trawiasty od razu przygotowuje się do rywalizacji na hardzie – powiedział Organizator BNP Paribas Warsaw Open Tomasz Świątek.

Miasto gospodarz dołączyło w tym roku do grona partnerów tytularnych, stąd nowa nazwa turnieju – BNP Paribas Warsaw Open.

Cieszę się, że możemy wspierać tę imprezę jako partner tytularny. I cieszę się również, że będziemy mogli w stolicy podziwiać wirtuozerię Igi Świątek. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli jej kibicować na żywo. Tenis w Warszawie się rozwija, a lepszej ambasadorki niż Iga Świątek nie moglibyśmy wymyślić – stwierdziła zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

BNP Paribas od 50 lat angażuje się w tenis i wspiera sportowców w tej dziedzinie. Od 1973 r., nieprzerwanie, jest partnerem turnieju wielkoszlemowego Roland Garros. W ciągu ostatniego pół wieku Grupa BNP Paribas systematycznie zwiększała swoje zaangażowanie w tenis. Bank zmieniającego się świata wspiera wiele inicjatyw mających na celu otwarcie tego sportu dla jak największej rzeszy osób – zarówno dla początkujących graczy i amatorskich klubów, jak również fanów – dodała Małgorzata Wasiuk, dyrektorka w BNP Paribas.

Sportowa rywalizacja

Liderka światowego rankingu Iga Świątek będzie główną faworytką do zwycięstwa. Obecnie rywalizuje na wielkoszlemowych kortach Wimbledonu – w meczu 1. rundy pokonała Lin Zhu 6:1, 6:3. Chinkę również zobaczymy na kortach Legia Tenis & Golf.

W turnieju głównym gry pojedynczej zagrają 32 zawodniczki, w tym czterem zawodniczkom przyznane zostaną dzikie karty. Jedna z nich trafi do reprezentantki Polski Mai Chwalińskiej.

17-letnia nadzieja polskiego tenisa Weronika Ewald otrzyma natomiast dziką kartę do turnieju eliminacyjnego, z którego można awansować do turnieju głównego.

 

Cieszymy się, że ponownie możemy dać szansę na grę polskim zawodniczkom, oczywiście chcielibyśmy przyznać je również kolejnym, ale o tym poinformujemy bliżej rozpoczęcia turnieju. Zapowiada się na naprawdę ciekawą rywalizację z mocną obsadą. W Warszawie zagra wiele tenisistek z sukcesami w turniejach rangi WTA i wielkoszlemowymi zwycięstwami na koncie – powiedział dyrektor BNP Paribas Warsaw Open Mariusz Fyrstenberg.

Iga Świątek jest dumą Mazowsza i ambasadorką naszego regionu. Jestem przekonana, że na Mazowszu już teraz trenuje wielu utalentowanych tenisistów, którzy w przyszłości będą osiągać sukcesy na miarę Igi – powiedziała Janina Ewa Orzełowska z zarządu Województwa Mazowieckiego.

BNP Paribas Warsaw Open odbędzie się w dniach 24-30 lipca 2023 roku na kortach Legia Tenis & Golf przy ul. Myśliwieckiej 4A w Warszawie.