null

Warszawa stolicą biegania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wielki tłum biegaczy przed startem maratonu

W niedzielę odbędzie się 44. Maraton Warszawski. Osiem tysięcy biegaczy przebiegnie po stołecznych ulicach. Start z rejonu Polonii, meta w pobliżu Parku Fontann. Miasto przygotowało szczegółowe informacje o czasowych zamknięciach ulic oraz objazdach.

Podziwiam maratończyków nie tylko za ich sprawność, ale też za hart ducha. Przygotowanie do tak wymagającego biegu to wiele miesięcy ciężkich treningów. Patrząc na ich zmagania na ulicach miasta mieszkańcy stolicy zainspirują się może, kto wie, niekoniecznie do pokonania 42 kilometrów i 195 metrów maratońskiego dystansu, ale do regularnego joggingu. A sport to nie tylko sprawność, ale przede wszystkim zdrowie – zaznacza wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W imprezie wystartuje około 8 tys. biegaczek i biegaczy. Z tego 4,5 tys. pobiegnie w maratonie. 2,5 tys. biegnie na dystansie 10 m w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Pozostali – w sztafecie maratońskiej.

W czasie pandemii wiele osób zaniechało aktywności fizycznej. Nie startowali w zawodach, bo zawodów nie było i mieli mniejszą motywację do treningów. Cieszymy się, że wracają – mówi dyr. Fundacji Maraton Warszawski Marek Tronina.

Wielkie ściganie

Wielu biegaczy amatorów będzie walczyło na trasie o swoje rekordy życiowe. Ale organizatorzy mają nadzieję, że czołówka będzie atakować rekord trasy. Rekordzistą Maratonu Warszawskiego jest Kenijczyk Sammy Kibet, który 11 lat temu pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17. Rekordzistką – jego rodaczka Rebecca Korir, która trzy lata temu pobiegła 2:29:04.

W 44. Maratonie Warszawskim wrażeń nie zabraknie szczególnie w kobiecej rywalizacji. Z najlepszym rekordem życiowym na starcie stanie Etiopka Askale Alemayehu (2:27:32), ale drugi wynik w stawce ma Iwona Bernardelli (2:27:47). Wśród mężczyzn faworytami są Kenijczyk David Metto (2:09:45) i Etiopczyk Danel Terese (2:10:09).

Od Biegu Bąbla do Nastolatka

Święto biegania rozpocznie się już w sobotę, kiedy dzieci i młodzież wystartują w Mini Maratonie. To rozgrywane na stadionie Polonii biegi dla dzieci. Maluchy poniżej trzeciego roku życia wystartują na 100 m w Biegu Bąbla, kolejne roczniki na coraz dłuższych dystansach aż do półtorakilometrowego Biegu Nastolatka dla uczestników w wieku 17 lat. Na biegi zostało zgłoszonych 800 dzieci.

To cieszy najbardziej. Staramy się dbać o rozwój fizyczny warszawiaków od ich najmłodszych lat. Na takich biegach widać, jak dzieci poważnie podchodzą do sportu. To aktywna przyszłość Warszawy – mówi wiceprezydent Kaznowska.

Pomaganie przez bieganie

Maraton Warszawski to również od wielu lat akcja #BiegamDobrze. Dzięki niej zebrano już łącznie 7 milionów złotych, które zostały przeznaczone na cele charytatywne. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu należało podczas zapisów zdecydować się na ścieżkę charytatywną i wybrać jedną z organizacji, na którą rozpocznie się zbiórka pieniędzy, a następnie postarać się o zapełnienie swojej wirtualnej skarbonki datkami od swoich kibiców.

W tym roku zebrano już ponad 300 tys. zł. Zbiórki trwają do 5 października. Tegorocznymi beneficjentami akcji są m.in. Fundacja Rak’n’Roll , Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Polska Akcja Humanitarna.

Zamknięte ulice

Ciesząc się bieganiem nie zapominamy o tych mieszkańcach naszego miasta, którzy w tym dniu nie będą żyli biegiem, tylko zwyczajnie będą chcieli się przemieścić w swoich sprawach. Staramy się minimalizować utrudnienia wynikające z zamykania ulic, przygotowaliśmy objazdy i uczuliliśmy organizatorów, by kolejne ulice otwierane były jak najszybciej po przebiegnięciu ostatniego zawodnika – mówi Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji w stołecznym Ratuszu.

Szczegółowa mapka z godzinami zamykania ulic w załączniku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej miasta oraz w miejskim serwisie Infoulice.

Zapisy na biegi trwają do 24 września na stronie internetowej. Impreza jest współfinansowana przez warszawski Ratusz.

Biegacze na moście świętokrzyskim, w tle wieżowce centrum Warszawy
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Dzieci ścigają się na trawie