null

Warszawa stawia na zdrowie i uruchamia nowe projekty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ostatnie dni upłynęły w Warszawie głównie pod hasłem zdrowia. Na początku tygodnia prezydent Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność miejskiej poradni leczenia niepłodności. Stolica ogłosiła również nowy program grantów na kształcenie lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Ale sporo działo się także w zakresie innych inwestycji ważnych dla mieszkańców.

W trosce o zdrowie psychiczne młodych mieszkańców, Warszawa ogłosiła nowy miejski program „Dofinansowanie kształcenia lekarzy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży”. Celem projektu jest podwojenie liczby psychiatrów dziecięcych w miejskich placówkach w ciągu najbliższych 2-3 lat. Lekarze, którzy zdecydują wziąć udział w tym programie, otrzymają miejskie dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł miesięcznie na cały okres kształcenia specjalizacyjnego.

Od 16 do 23 marca trwa Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego, w ramach którego zaplanowano ponad 160 bezpłatnych wydarzeń poświęconych tej tematyce, m.in. bezpłatne wykłady, webinary i spotkania ze specjalistami. Akcja zakończy się sobotnim Piknikiem Edukacyjnym w Terminalu Kultury Gocław. Wykaz wszystkich odbywających się wydarzeń znajduje się na stronie urzędu miasta. Tam również zostały udostępnione materiały poświęcone ważnym zagadnieniom, takim jak hejt, agresja oraz depresja dzieci i młodzieży. Organizatorem Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego jest m.st. Warszawa we współpracy z miejskimi poradniami, placówkami medycznymi oraz innymi partnerami.

Miejska poradnia leczenia niepłodności

Prezydent Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność miejskiej poradni leczenia niepłodności, która mieści się w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie. Otwarcie placówki to ważny krok do uruchomienia pierwszego w Polsce, samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro. W ramach tej miejskiej poradni powstaje niezbędne zaplecze kadrowe i logistyczne, a także laboratorium. W tym celu placówka zapewnia dostęp do opieki m.in.: ginekologa, androloga, endokrynologa oraz psychologa.

Zgodnie z planami obecnego rządu, 1 czerwca ma rozpocząć się finansowanie leczenia niepłodności, w tym procedury zapłodnienia pozaustrojowego, z budżetu państwa. Na ten cel zostanie przeznaczone 500 mln zł. Dzięki miejskiemu programowi in vitro, przez ten czas w Warszawie urodziło się ponad 2300 dzieci. Z miejskiego wsparcia skorzystało już ponad 9,5 tys. par.

Inwestycje dla mieszkańców

Stolica konsekwentnie realizuje program polityki mieszkaniowej w ramach budownictwa społecznego. W tym tygodniu wmurowano kamień węgielny pod wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Rudnickiego. Inwestycja ma się zakończyć w 2025 r. Z kolei z nowych mieszkań mogą już korzystać lokatorzy budynku przy ul. Strzeleckiej. Dzisiaj przekazano klucze do pierwszych gotowych lokali.

W tym tygodniu – po generalnym remoncie – uruchomiono również żłobek nr 42 przy ul. Chodeckiej na Targówku. W dwukondygnacyjnym budynku znajduje się sześć oddziałów zapewniających opiekę łącznie 150 dzieci do trzeciego roku życia. To już czwarty miejski żłobek w tej dzielnicy, a 74. na terenie Warszawy.

W ten wtorek ruszył przetarg na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra, która połączy Tarchomin z Wilanowem. Na ostatniej sesji stołeczni radni podjęli decyzję o przeznaczeniu na ten cel 56 mln zł. Prace przedprojektowe linii M4 powinny zakończyć się do 2027 roku.

Aktywny weekend w Warszawie

W sobotę, 23 marca, w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się wiosenny piknik z okazji Światowego Dnia Wody. W programie m.in. pokaz iluzji, wiosenne warsztaty i topienie marzanny. Start o godz. 11:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Tego samego dnia przypada ogólnoświatowa akcja Godzina dla Ziemi. O godz. 20:30 światła i iluminacje wybranych miejskich budynków zgasną na 60 minut w geście solidarności z ideą ochrony planety. Wcześniej, między godz. 12:00 a 14:00 będzie można wziąć udział w akcji sprzątania brzegów Wisły. Ochotnicy spotykają się na plaży Rusałka (na wysokości Warszawskiego ZOO).

W Warszawie zapowiada się także aktywna niedziela. Biegacze przywitają wiosnę 24 marca na trasie 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, a także towarzyszącego mu New Balance Biegu na Piątkę. Organizacja obu imprez wiąże się z czasowym wyłączeniem ruchu na ulicach i zmianami w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego. Informacje o utrudnieniach związanych z biegiem można znaleźć na stronie urzędu miasta.