null

Warszawa składa hołd Ofiarom Holokaustu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wielki zapalony znicz –monument pod pomnikiem Bohaterów Getta
Autor: Rafał Motyl

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości, pod honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rozpoczną się modlitwą pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W tym dniu warszawiacy zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.

Uroczystość przy pomniku

27 stycznia o godz. 13.00, pod Pomnikiem Bohaterów Getta, spotkają się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady. Ważnym akcentem tego wydarzenia będzie wspólna modlitwa ekumeniczna przedstawicieli różnych wspólnot wyznaniowych.

Światło Pamięci

M.st. Warszawa zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu i zapalenia 27 stycznia o godz. 18.00 świecy w oknie.

Blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko, aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły – apeluje dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Światło Pamięci można także zapalić wirtualnie. Wystarczy z profilu na Facebooku Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Tramwaj-symbol

Dziś w godz. od 12:00 do 18:00, jak co roku, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.