null

Warszawa rusza z akcją szczepień dzieci przeciw COVID-19

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dłoń w niebieskiej rękawiczce wykonuje zastrzyk w przedramię
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w miejskich punktach szczepień w Warszawie rozpoczną się w sobotę, 18 grudnia | Autor: R.Motyl

W związku z decyzją rządu od północy 14 grudnia rodzice mogą zapisywać dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Dzieci otrzymają szczepionkę firmy Pfizer. W miejskich punktach szczepień przygotowania do akcji ruszyły pełną parą, a szczepienia dzieci rozpoczną się w nich już od najbliższej soboty, 18 grudnia.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w dniach 12-13 grudnia wystawiane są skierowania na szczepienia dla dzieci urodzonych w latach 2010-2016, a od północy 14 grudnia rusza rejestracja na szczepienia. W najbliższych dniach do Polski mają trafić szczepionki pediatryczne.

Kolejna fala pandemii przynosi alarmujące dane o małych pacjentach, którzy trafiają do szpitali z powodu koronawirusa. Dlatego tak istotne jest, aby wykorzystywać nowe możliwości walki z COVID-19, czyli szczepionki dla dzieci od 5. do 11. roku życia. W ramach akcji „Warszawa szczepi” od najbliższej soboty, 18 grudnia będzie można zaszczepić dziecko w jednym z kilkudziesięciu miejskich punktów. Zapewniamy tam opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego, który na co dzień pracuje w miejskich podmiotach leczniczych – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) dzieci w wieku 5-11 lat otrzymają dwudawkową szczepionkę mRNA o nazwie Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dawce pediatrycznej 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml). Druga dawka szczepionki zostanie podana w odstępie trzech tygodni. Za każdym razem o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat decyduje lekarz.

Szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19, a szczepiąc najmłodszych dbamy o bezpieczeństwo ich i ich najbliższych. Małe dzieci mogą również ciężko przechodzić koronawirusa dlatego warto je szczepić – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Szacujemy, że w Warszawie liczba dzieci w wieku 5-11 lat wynosi ponad 130 tys. osób. Mam nadzieję, że w toku świątecznych przygotowań rodzice znajdą chwilę żeby zaszczepić dziecko przeciw COVID – 19. Do miejskich punktów szczepień zapraszamy od najbliższej soboty, 18 grudnia – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Warto przypomnieć, że Warszawa jest liderem szczepień przeciw koronawirusowi wśród dużych miast w Polsce – aktualnie ponad 70 proc. mieszkańców stolicy przyjęło już minimum jedną dawkę szczepionki. Z kolei w grupie starszych dzieci oraz młodzieży (w wieku 12-19 lat), które mogą być szczepione od czerwca tego roku, już ponad 72 proc. otrzymało min. jedną dawką szczepionki.

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 w miejskich placówkach:

https://zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi