null

Warszawa rozkwita w Waszych ogrodach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
cztery dorosłe osoby i jeden chłopiec przy stole z folii i drewnianych elementów tworzą hotele dla owadów. Na stole widoczne także narzędzia: młotek i taker.
Warsztaty tworzenia hoteli dla owadów

Delikatne irysy, czarujące orliki, zachwycające piwonie czy pachnące liliowce. Rosną w parkach, na skwerach, w ogródkach i na balkonach, urzekając bogactwem barw, kształtów i zapachów. Z roku na rok dzięki pracy miejskich ogrodników oraz setek mieszkańców Warszawa staje się coraz piękniejsza.

Kontynuując przedwojenną tradycję wspólnego zazieleniania i przyozdabiania stolicy, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy zaprasza mieszkańców do bycia częścią „Warszawy w kwiatach”. Projekt zaraża miłością do zieleni, promując miejskie ogrodnictwo i edukując na temat tego, jak wspierać różnorodność biologiczną w mieście.

Przez całą wiosnę warszawiacy mogą uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych i wykładach w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Dowiedzą się tam, jak kompostować, siać i sadzić rośliny oraz jak dbać o zwierzęta w swoich ogrodach, aby latem być gotowym do udziału w najpiękniejszym warszawskim konkursie. Mieszkańcy stolicy spotkali się już na 5 zajęciach, podczas których m.in. budowali budki lęgowe dla ptaków oraz uczyli się projektować naturalne ogrody.

Przed warszawiakami jeszcze dwa miesiące spotkań. Dowiedzą się na nich o małej retencji i typach ogrodów deszczowych; o tworzeniu rabat z bylin; o roślinach doniczkowych, czy o tym jak ozdobić własny balkon kwiatami, ziołami i warzywami. Informacje o nadchodzących wydarzeniach publikowane są w każdy poniedziałek na profilu Kamienia, można znaleźć je także na profilu Warszawy w Kwiatach i Zarządu Zieleni. Trzeba się spieszyć, bo miejsca schodzą na pniu!

Nie tylko warsztaty

W ramach „Warszawy w kwiatach” można także odwiedzić stołeczne parki, aby wspólnie z miejskimi ogrodnikami dbać o zieleń. Była już okazja przyciąć róże w Parku Skaryszewskim oraz wysiać łąkę na skwerze Pokolenia Kolumbów.

W kwietniu w Kamieniu oraz na Osiedlu Jazdów dzięki współpracy z Fundacją Łąka pojawią się również łąkomaty. Każdy będzie mógł pobrać nasiona do wysiania łąki kwietnej na swoim balkonie lub w ogrodzie. I będzie to nie byle jaka łąka, tylko specjalna mieszanka skomponowana przez ogrodników Zarządu Zieleni. Taka sama, jak zachwycająca łąka na rondzie Dmowskiego w 2021 roku.

Konkurs Warszawa w kwiatach

Nabór zgłoszeń do 39. edycji Konkursu Warszawa w kwiatach startuje 1 czerwca br. i trwa do końca miesiąca. Mieszkańcy mogą zgłaszać ukwiecone ogródki, balkony i loggie. Nowością w tym roku jest zaproszenie do udziału również działkowców. Laureaci zostaną ogłoszeni w ostatni weekend sierpnia podczas kwietnego pikniku na trawie przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień.