null

Warszawa rozbłyśnie na Święta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świąteczna iluminacja w Warszawie w 2023 roku_wielka waga sklepowa oraz ludzie spacerujący i robiący zdjęcia_wizualizacja
Wielka waga sklepowa. Wizualizacja | Autor: Multidecor SA

Chcesz poczuć świąteczny klimat? Weź udział w inauguracji stylowej, multimedialnej iluminacji na Krakowskim Przedmieściu i zapal 40 tys. światełek na wielkiej choince na placu Zamkowym wraz z prezydentem stolicy. A to nie wszystkie świąteczne atrakcje, które Warszawa zaplanowała w najbliższych dniach.

Już w najbliższą środę, 6 grudnia, włączona zostanie iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i ul. Nowy Świat. Początek ok. godz. 15:36.

W tym roku na Trakcie Królewskim oraz ulicy Świętokrzyskiej pojawią się świetlne atrakcje przywołujące czasy Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Będą bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale też saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Obejrzeć będzie można rozświetloną Syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower Ryś. W ten sposób najmłodsi poznają klimat dzieciństwa swoich dziadków. A na dzieci będą czekać – na Skwerze Hoovera – również retro karuzele i zabawki.

Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu zachwyci wielki, mierzący 8,5 metra wysokości napis „Warszawa”. Na Krakowskim Przedmieściu na latarniach rozbłysną dekoracje w formie zielonych girland udekorowanych przez ponad 500 ogromnych żarówek inspirowanych najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. A po obu stronach Traktu drzewa zostaną ozdobione cyfrowymi lampkami RGB, które dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu sterowania, będą prezentować specjalnie dobrane kolory odpowiadające poszczególnym porom roku. Tym samym stworzą barwną podróż od wiosny do zimy.

Spacer i zdjęcia

By mieszkańcy miasta oraz goście mogli podziwiać świetlne ozdoby w komfortowych warunkach, we wszystkie grudniowe weekendy, a także w okresie świąteczno-noworocznym, ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ponownie zmienią się w deptak.

Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać mniej więcej do połowy lutego przyszłego roku. Instalacje te zostały zaprojektowane dla Warszawy przez firmę Multidekor, której oferta została wybrana przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Wykonane one zostały w energooszczędnej technice z wykorzystaniem diod Eco LED+. Przygotowanie wszystkich instalacji zajęło 132 dni. Za montaż odpowiadało ponad 40 osób. W celu ograniczenia niegodności dla mieszkańców prace były prowadzone również w nocy. 

Choinka już gotowa

Na placu Zamkowym, jak co roku, stanie okazała choinka – 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Choinkę rozświetli ponad 40 tysięcy diodowych światełek LED RGB. Uroczystego „odpalenia” ulubionej choinki Warszawianek i Warszawiaków dokona w czwartek, 7 grudnia, prezydent Rafał Trzaskowski. Początek wydarzenia o godz. 18:00.

Z kolei w sobotę, 9 grudnia, rozbłyśnie iluminacja na placu Pięciu Rogów. Początek wydarzenia o godz. 18:00. Następnie odbędzie się tu impreza w stylu silent disco – w świątecznych rytmach zagrają Jacob Core i MJ.SAX.

Natomiast  15 grudnia uruchomiony zostanie nowy mapping na fasadzie Pałacu Staszica, czyli budynku Polskiej Akademii Nauk na Krakowskim Przedmieściu. Animacje o wymiarze 1200 m kw. przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Projekcje będzie można oglądać od piątku do niedzieli o pełnych godzinach – od 17:00 do 22:00.

Początek grudnia to również start warszawskich lodowisk. To najbardziej klimatyczne, na Rynku Starego Miasta, ruszy już w środę, 6 grudnia. Oficjalnego otwarcia jednej z ulubionych ślizgawek warszawiaków dokona o godz. 15:00 zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Korzystać już można również z innych stołecznych lodowisk.

Świąteczna iluminacja w Warszawie w 2023 roku na Krakowskim Przedmieściu_ludzie spacerujący i robiący zdjęcia_wizualizacja
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Świąteczna iluminacja w Warszawie w 2023 roku na Krakowskim Przedmieściu_wielkie bańki i zastawa stołowa oraz ludzie spacerujący i robiący zdjęcia_wizualizacja
Świąteczna iluminacja w Warszawie w 2023 roku na Krakowskim Przedmieściu_wielkie zabawki choinkowe oraz ludzie spacerujący i robiący zdjęcia_wizualizacja