null

Warszawa Rodzinna jeszcze bardziej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie dziewczynki siedzą przy stoliku przed laptopem i trzymają w ręku konstrukcję wykonaną z klocków lego
Dzieci podczas pikniku Warszawa Rodzinna | Autor: Rafał Motyl

Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, miasto uruchomi pierwszy w Polsce publiczny szpital, który zapewni warszawiankom kompleksową i całkowicie darmową procedurę in vitro. Wszystko bezpłatnie i w jednym miejscu – w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej.

Polacy chcą władzy, która pozwoli im korzystać z ich wolności. Która nie będzie im mówiła, jak mają żyć. Właśnie dlatego zamiast mówić rodzinom, jak mają żyć, w Warszawie wspieramy je na każdym kroku. Zamiast kontrolować, dajemy rodzinom narzędzia, aby same miały jak najwięcej kontroli nad własnym życiem. Bo to właśnie oznacza prawdziwą wolność – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski, i dodaje: – Konsekwentnie realizujemy 100 projektów, które sprawiają, że Warszawa staje się najlepszym miejscem do życia dla rodzin w Polsce. Dlatego jako jeden z pierwszych samorządów zapewniliśmy mieszkańcom finansowanie leczenia niepłodności.

Do dziś, dzięki miejskiemu programowi leczenia niepłodności, przyszło na świat już 1.8 tys. dzieci, a na obecną edycję programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, stołeczny samorząd przeznaczy rekordowe finansowanie w kwocie ponad 40 mln zł.

Bezpłatna i kompleksowa procedura in vitro dla warszawianek

Uruchomimy pierwszy w Polsce, publiczny szpital, w którym zapewnimy kobietom kompleksową i całkowicie darmową pełną procedurę in vitro. W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet, warszawianki otrzymają bezpłatną pomoc od chęci zostania mamą, do momentu wyjścia z dzieckiem na rękach ze szpitala – zapowiada prezydent, i dodaje: – Jeszcze w tym roku rozpoczniemy projekt budowy laboratorium na co przeznaczymy 4 mln zł oraz rozpoczniemy procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez nasz miejski szpital.

Kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności dla mieszkanek Warszawy zacznie się od pierwszej wizyty u lekarza i obejmować będzie:

  • pełną diagnostykę i leczenie;
  • wszystkie niezbędne badania do procedury in vitro;
  • prowadzenie ciąży;
  • szkołę rodzenia;
  • poród, w tym również cesarskie cięcie;
  • oraz, w razie potrzeby, wsparcie psychologiczne i opiekę nad noworodkiem.

Co ważne, w latach 2023-2025 Warszawa zapewni również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia dla ponad 10 tys. ciężarnych mieszkanek stolicy – łączny koszt programu wyniesie blisko 16 mln zł.

Warszawa dla dzieci i młodzieży

W ciągu ostatnich 4 lat Warszawa zapewniła 16 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach, a kolejny 1 tys. zostanie uruchomiony w tym roku. Od 2019 roku przybyło również 13 tys. miejsc w nowych szkołach i przedszkolach – to dzięki rekordowym inwestycjom w oświatę tj. budowie 24 nowych przedszkoli i 12 szkół.

Z powodu szalejącej drożyzny, zdecydowaliśmy się na dofinansowanie dla 280 tys. uczniów i przedszkolaków wyjść do kina czy muzeum oraz udziału w wydarzeniach kulturalnych – zaznacza Rafał Trzaskowski.

Na projekt „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” miasto przeznaczy 50 zł dofinansowania na każdego ucznia miejskiej placówki oświatowej. W ramach programu „Kulturalny przedszkolak” taką samą kwotę Warszawa przeznaczy dla dzieci w wieku 3-6 lat, które uczęszczają do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Kolejne 2 mln zł miasto przekaże również na dalsze wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich bliskich, z których finansowane są konsultacje ze specjalistami, grupy wsparcia czy spotkania z terapeutami rodzinnymi.

Miasto inwestuje w zdrowie

Prezydent Trzaskowski podsumował również miejskie inwestycje w obszarze opieki zdrowotnej: – Od 2019 r. przeznaczyliśmy już niemal 1 mld zł na nowe szpitale, przychodnie oraz rozbudowy istniejących.

Warto przypomnieć, że Warszawa uruchomiła w tym czasie m.in. nowy Szpital Południowy, rozbudowała największy miejski podmiot leczniczy tj. Szpital Bielański, zmodernizowała pawilon na terenie Szpital Wolskiego, uruchomiła nowy dom opieki medycznej dla seniorów na Białołęce.

Miasto finansuje też programy zdrowotne dla dzieci i młodzieży („Zdrowy uczeń”) oraz bezpłatne szczepienia – dla nastolatków przeciw HPV, dla małych dzieci i seniorów przeciw grypie.

Stolica wygody

11 nowych stacji metra, 162 autobusy elektryczne i 70 hybrydowych, 123 tramwaje i 37 pociągów metra. Tak rozwijamy wygodny i ekologiczny transport publiczny – zaznacza prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa inwestuje również w sport – w ostatnich latach miasto rozbudowało 4 miejskie ośrodki sportowe: Ośrodek Hutnik, Ośrodek Inflancka, Górkę Szczęśliwicką oraz Park Moczydło. W trakcie modernizacji są dwa kolejne: Polonia i Skra.

Miasto dba też o zieleń – od 2019 r. posadzono w Warszawie ponad 600 tys. drzew. Planowane są nowe parki, np. na Ursynowie czy Białołęce.

Robimy to wszystko, mimo iż przez krzywdzące mieszkańców stolicy decyzje rządu przychody Warszawy rosną trzy razy wolniej niż przychody budżetu centralnego. Rządzący chcieli Budapesztu w Warszawie. A ja bym chciał Warszawy w Polsce – tego, aby każda rodzina w Polsce miała taki standard życia i opiekę jak w Warszawie – dodaje Rafał Trzaskowski.

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz rodzin.

Mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami w białej koszuli i granatowym płaszczu stoi przed mikrofonem, w tle widać białe ściany, szklany dach oraz kolorowe grafiki i dzieci
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Na czarnej scenie w budynku z białymi ścianami i szklanym dachem widać grupę dzieci które patrzą się na mężczyznę ubranego w czarny cylinder, czerwony frak, biłą koszulę i czarne spodnie, który robi gigantyczną bańkę mydlaną
Na pierwszym planie stoją dziewczynki, które trzymają kolorowe balony, w tle widać pozostałych uczestników wydarzenia oraz białą ściankę z niebieskim napisem warszawska kranówka
Mężczyzna w stroju klauna rozdaje baloniki dzieciom, w tle po prawej stronie widać czerwony baner z żółtymi elementami oraz napisem Tramwaje Warszawskie
Dzieci stoją przed kołem którym można kręcić na którym znajduje się bumer 986 a z boku widać granatowy baner z żółtym napisem Straż Miejska m.st. Warszawy oraz herb syrenki z mieczem na czerwonym tle
Grupa dzieci stoi przed makietą Warszawy wykonaną z kartonowych pudełek
Tłum dzieci stoi przed osobą przebraną w kostium dużego brązowego pluszowego misia w białej podkoszulce