null

Warszawa przygotowuje się do nadawania numerów PESEL uchodźcom

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim, informatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego udzielający wskazówek Ukraince z dzieckiem na ręku.
Od 16. marca będą przyznawane numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy | Autor: Rafał Motyl

Od środy warszawscy urzędnicy będą przyznawać numery PESEL goszczącym w stolicy Ukraińcom. Miasto przewiduje, że to największe wyzwanie tygodnia. Od wybuchu wojny na Ukrainie stolicy przybyło niemal 300 tys. mieszkańców.

Nikt nie mieszka na warszawskich dworcach. Tłumy, które tam są to osoby, które jadą dalej, przeważnie do Niemiec, kupują bilety, czekają na pociąg. Ale tych, którzy u nas zostają staramy się ugościć, jak potrafimy. Zapewniamy szkołę dla dzieci, opiekę medyczną. A teraz przygotowujemy się do akcji przyznawania goszczącym u nas Ukrainkom i Ukraińcom numerów PESEL – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Liczba mieszkańców Warszawy od początku inwazji rosyjskiej wzrosła o ok. 15 proc. Do Polski napłynęło w tym czasie 1,74 mln osób, z tego 390 tys. dotarło do Warszawy, w tym ok. 300 tys. postanowiło zatrzymać się w stolicy. W niedzielę wolontariusze i służby miejskie udzielili pomocy blisko 10 tys. osób. Przybyli oni 13 pociągami i 45 autobusami. Do punktów noclegowych utworzonych przez miasto oraz przez wojewodę trafiło 1621 osób.

Liczba chętnych do pomocy wciąż rośnie. Mamy zarejestrowanych już 10 223 wolontariuszy - od poprzedniego dnia wzrost o 600 osób. Mieszkańcy zgłosili do wykorzystania 4741 mieszkań lub pokoi – wzrost o ponad 100.

Przed miastem stoją ogromne wyzwania związane z przygotowaniem placówek edukacyjnych do zwiększonej liczby uczniów. W warszawskich szkołach i przedszkolach przybyło od wybuchu wojny 4562 dzieci z Ukrainy. Decyzją prezydenta Warszawy kwota przeznaczona na posiłki dla dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach wzrośnie z 1 do 3 mln zł.

Kolejnym wielkim zadaniem stolicy będzie akcja nadawania numerów PESEL uchodźcom, która rozpocznie się ona w najbliższą środę. Jest on niezbędny do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej oraz ułatwia zatrudnienie. Uchodźcy będą zwolnieni z podawania podczas rejestracji adresu zamieszkania.

Przyznawanie numerów PESEL będzie się odbywało w trojaki sposób:

  1. Mobilne terminale w punktach noclegowych. W tej chwili trwa testowanie terminali. Procedura obsłużenia jednej osoby zajmuje ok. 30-40 minut.
  2. Urzędy dzielnicowe. Żeby nie wydłużyć kolejek miasto postara się zwiększyć liczbę pracowników na stanowiskach obsługi. Rząd obiecał oddelegowanie do tej operacji stu pracowników administracji rządowej.
  3. Dodatkowe punkty w mieście – Ratusz pracuje nad ich stworzeniem.

Od początku wojny w Warszawie urodziło się dwanaścioro dzieci, których matki uciekły przed rosyjską inwazją.

Mimo spadku przekroczeń granicy fala sprzed kilku dni nadal przepływa przez Polskę i Warszawę. Widać to wciąż na dworcach – zauważa prezydent m.st. Warszawy. - Dochodzimy jednak do momentu kiedy ani olbrzymia ofiarność i solidarność całego społeczeństwa, ani nasza ciężka praca już nie wystarczą. Niezbędna jest ogólnokrajowa koordynacja przez rząd – podkreśla.