null

Warszawa przekazuje Ukrainie kolejne pojazdy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Żółte maszyny budowlane od Warszawy dla ukraińskiego miasta Konotop
Kolejne pojazdy dla Ukrainy | Autor: E. Lach

Maszyny budowlane oraz samochody ciężarowe i osobowy – to pojazdy, które Warszawa przekaże ukraińskiemu miastu Konotop. Decyzję w tej sprawie podjęła dziś Rada m.st. Warszawy.

Stolica po raz kolejny wspiera wschodnich sąsiadów. W ramach pomocy humanitarnej miasto Konotop otrzyma od Warszawy 9 pojazdów, które wcześniej użytkował Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Do ukraińskiego samorządu trafią 2 samochody ciężarowe, naczepa oraz 6 maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarka, koparko-spycharka i ładowarki. Miasto otrzyma też samochód osobowy, który wcześniej należał do stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Pojazdy oglądali wcześniej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz mer Konotopu Artem Semenikhin, który w tym tygodniu pojawił się w Warszawie.

W pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów angażujemy się od samego początku. Ale wiemy, że nadal jest ona potrzebna. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć władze Konotopu i przekazać część naszego sprzętu budowlanego i floty samochodowej – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Sprzęt, który dziś nam przekazujecie, będzie służył ratowaniu życia ludzkiego. Będziemy wydostawać ofiary ostrzałów spod zburzonych budynków. Nad miastem przelatują pociski, które trafiają w różne cele w moim kraju, także w moim mieście – mówił Artem Semenikhin, mer Konotopu podczas dzisiejszej sesji Rady m.st. Warszawy. – Dziś Polska wspiera Ukrainę – nie tylko bronią i pomocą humanitarną, ale też udzielaniem schronienia ukraińskim uchodźcom. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – dodał.

Rada m.st. Warszawy już na początku konfliktu potępiła rosyjską napaść na Ukrainę. W tym trudnym czasie nie tylko solidaryzujemy się z naszym wschodnim sąsiadem, ale też staramy się pomagać, jak tylko możemy. Dzisiejsze głosowanie nad przekazaniem sprzętu to kolejny dowód tego wsparcia – mówi Jarosław Szostakowski, radny m.st. Warszawy.

Warszawska pomoc dla Ukrainy nie ustaje

Maszyny budowlane będą kolejnymi pojazdami, które Warszawa przekazuje Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiło też pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę – przekazało też stołeczne MPO.

To nie jedyna forma pomocy z Warszawy, jaka trafiła do ukraińskich samorządów. Stolica od początku konfliktu organizowała transporty z pomocą humanitarną. Do tej pory wysłano już blisko 5 tys. palet załadowanych m.in. lekami, produktami spożywczymi i chemicznymi. W zbiórkach koordynowanych przez miasto brali udział mieszkańcy stolicy, przedstawiciele biznesu oraz miasta partnerskie. Wsparcie zaoferowali darczyńcy z całej Europy.

Żółte maszyny budowlane od Warszawy dla ukraińskiego miasta Konotop
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Samochody od Warszawy dla ukraińskiego miasta Konotop stojące na parkingu
Pomarańczowe koparki od Warszawy dla ukraińskiego miasta Konotop
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i mer Konotopu Artem Semenikhin
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i mer Konotopu Artem Semenikhin