null

Warszawa przekaże rządową nagrodę na pomoc psychologiczną dla uczniów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
100 tys. zł nagrody dla Warszawy za wyszczepienie 67 procent mieszkańców miasto przeznaczy na wsparcie psychologiczne dla uczniów co pozwoli przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii
Warszawa liderem szczepień dużych miast

Stolica jest liderem wśród polskich miast pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. Już ponad 68 proc. warszawiaków jest w pełni zaszczepionych. To oznacza, że stolica otrzyma od rządu 100 tys. zł na przeciwdziałanie pandemii. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

W ramach rządowego konkursu „Gmina na medal” pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 proc. wygrywa 100 tys. zł. Otrzymane środki mają być przeznaczone na przeciwdziałanie COVID-19, czyli wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych tej choroby.

Jak alarmują lekarze i specjaliści, kryzysy psychiczne wśród dzieci i młodzieży to palący problem, który jeszcze się nasilił w czasie pandemii, dlatego kwotę 100 tys. zł w całości przeznaczymy na wsparcie psychologiczne dla uczniów. Środki te pozwolą wesprzeć działalność miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Uzyskanie tego wsparcia było możliwe dzięki odpowiedzialnej postawie warszawianek i warszawiaków, za którą bardzo dziękuję. Już ponad 1,2 mln mieszkańców naszego miasta jest w pełni zaszczepionych – podkreśla prezydent.

Warszawa szczepi przeciw COVID-19

Od początku akcji szczepień przeciw koronawirusowi dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepszy dostęp do szczepień. Dlatego uruchomiliśmy niemal 80 punktów szczepień, 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów, a także szczepimy uczniów w szkołach, organizujemy punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzimy kampanie informacyjne. Jak widać po liczbie zaszczepionych mieszkańców, te działania przynoszą realne efekty – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wiceprezydent Renata Kaznowska podkreśla, że priorytetem stolicy było również odpowiednie przygotowanie do walki z COVID-19 miejskich podmiotów leczniczych, w tym  Szpitala Południowego, który zwrócono Warszawie pod koniec sierpnia. – W Szpitalu Południowym uruchomiliśmy rekordową liczbę 236 łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a już przygotowywane są kolejne miejsca i cały czas zatrudniany jest personel – dodaje wiceprezydent.

Szczepienia przeciw COVID-19 – dane statystyczne

Według najnowszych danych* w Warszawie liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców to 1 221 515 osób, czyli 68 proc.

Procentowo najwięcej osób, zaszczepionych minimum jedną dawką jest w grupie mieszkańców powyżej 70 roku życia (niemal 87 proc.). Kolejno najwięcej osób zaszczepionych to osoby w wieku 20-39 lat (ponad 83 proc.) oraz mieszkańcy 40-59 lat (ponad 80 proc.).

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło również ponad 76 proc. osób w przedziale 60-69 lat. Warszawa może się też pochwalić bardzo wysokim odsetkiem szczepień wśród młodzieży – ponad 64 proc.

Informacje o szczepieniach przeciw CVOID-19 w miejskich placówkach: zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi

* https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin#/poziomwyszczepienia (dostęp 18.10.2021 r.)