null

Warszawa pełna kultury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
dyrygent pochylony nad pulpitem, zdjęcie z perspektywy orkiestry
Autor: BK

W letnie miesiące w Warszawie nie można się nudzić. Koncerty plenerowe, pokazy filmowe, spektakle teatralne, spotkania literackie, instalacje artystyczne, wystawy i spacery tematyczne – stolica wolnego czasu oferuje mieszkańcom i turystom wiele atrakcji.

Letni festiwal przy Pałacu Kultury i Nauki „Plac Defilad” to cykl różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Od czerwca warszawianki i warszawiacy oraz osoby odwiedzające nasze miasto mogą brać udział w pokazach filmowych, koncertach muzyki alternatywnej i klasycznej, debatach, spacerach tematycznych.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje cykl „Łąka Leśmiana”. Program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych obejmuje m.in. przegląd filmów Billy’ego Wildera, spacery przez Warszawę śladem Bolesława Leśmiana, cykl wydarzeń literackich offline i online, zajęcia z jogi czy też warsztaty mindfulness.

Na prawą stronę Wisły zaprasza wybitna stołeczna orkiestra. Trwa Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. Koncerty festiwalowe podzielone są na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) oraz eksperymentalny (we wtorki). Przy okazji w Pawilonie Koncertowym publiczność zwiedzać może wystawę Sinfonia Varsovia w skali, która pokazuje historię orkiestry i instytucji oraz połowę makiety akustycznej, która posłużyła do zaprojektowania i zbadania akustyki przyszłej sali koncertowej orkiestry.

Po raz 62. wielbiciele muzyki słuchać mogą Koncertów Chopinowskich. Sukces ubiegłorocznych, wirtualnych koncertów oraz trwające ograniczenia epidemiczne skłoniły organizatorów do kontynuowania wydarzenia w formie online. Koncertów słuchać można w każdą niedzielę na stronie internetowej oraz na kanale Youtube. Co tydzień muzyka Fryderyka Chopina rozbrzmiewa także z głośników w Łazienkach Królewskich.

Tradycyjnie też w każdą sobotę lipca i sierpnia odbywają się koncerty jazzowe na Rynku Starego Miasta. Festiwal Jazz na Starówce po raz 27. zaprasza na spotkanie z najlepszymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi.

Scena Letnia przy Muzeum Warszawskiej Pragi to wakacyjny cykl koncertów, spektakli dla najmłodszych. Filmowa Stolica to darmowe plenerowe pokazy filmowe w wielu dzielnicach Warszawy, prezentujący wielbicielom X muzy filmy w aż 18 cyklach tematycznych. Na Jazdowie trwa Festiwal Otwarty Jazdów z dużą dawką sztuki, rozmów i kulinarnych doznań, zapraszając nas na m.in. filmowe środy, czwartki z literaturą, koncertowe piątki czy też sobotnie potańcówki. Na spektakle teatralne, koncerty muzyki alternatywnej czy też pokazy filmowe zaprasza – do Szkoły przy ul. Emilii Plater – Komuna Warszawa. Trwa także Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, w programie którego znajdują się darmowe koncerty i spektakle teatralne.

A przed nami jeszcze festiwal wypełniony różnorodnymi wydarzeniami plenerowymi (i nie tylko). Od 21 sierpnia Festiwal Warszawa Singera zaprosi w świat różnorodnej, wielokulturowej Warszawy organizując koncerty, spektakle teatralne, spacery tematyczne, pokazy filmowe, wydarzenia literackie, warsztaty itp. Na część z tych wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

Warszawa to miasto kultury – w wakacje tej plenerowej, otwartej na różnorodną publiczność. Warto korzystać z tej bogatej oferty i spędzić wakacje z kulturą.