null

Warszawa otwiera rachunki do darowizn na rzecz ukraińskich uchodźców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie flagi, flaga narodowa Ukrainy i m.st. Warszawy eksponowane na ulicznej latarni.
Stolica otwiera konta bankowe do darowizn | Autor: Ewelina Lach

Stolica otworzyła cztery konta bankowe, na które mieszkańcy miasta i pozostali zainteresowani mogą przelewać pieniądze. Wpłacone darowizny wspomogą ukraińskich uchodźców, którymi opiekuje się miasto.

Zbiórki darów rzeczowych, punkty informacyjne, miejsca noclegowe, darmowa komunikacja, kilkutysięczna sieć wolontariuszy – warszawska pomoc dla ukraińskich uchodźców przybiera różne formy. Właśnie dołącza do nich kolejna. Stolica otworzyła rachunki bankowe, które umożliwiają warszawiakom wpłacanie darowizn. Pieniądze wejdą do budżetu miasta i zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom, którymi opiekuje się stolica, a także na pomoc humanitarną dla ukraińskich miast ze strony Warszawy.

Na razie rozmawiamy tylko o wsparciu finansowym z rządzącymi, to wsparcie jeszcze się nie pojawiło. Ale bardzo wiele osób pyta, w jaki sposób można wspierać uchodźców – również finansowo. Dlatego Warszawa otworzyła cztery konta bankowe w różnych walutach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pieniądze mogą być wpłacane w polskich złotówkach, euro, dolarach amerykańskich i funtach szterlingach. Dla każdej z walut otwarty został odrębny rachunek bankowy.

 • Rachunek bankowy prowadzony w PLN:
  PL 58 1030 1508 0000 0005 5000 0180
  KOD SWIFT: CITIPLPX
   
 • Rachunek bankowy prowadzony w EURO:
  PL 34 1030 1508 0000 0005 5000 0224
  KOD SWIFT: CITIPLPX
   
 • Rachunek bankowy prowadzony w USD:
  PL 61 1030 1508 0000 0005 5000 0223
  KOD SWIFT: CITIPLPX
   
 • Rachunek bankowy prowadzony w GBP:
  PL 07 1030 1508 0000 0005 5000 0225
  KOD SWIFT: CITIPLPX

Jako odbiorcę przelewu należy wskazać Miasto Stołeczne Warszawa oraz adres: plac Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa. W tytule przelewu należy wpisać: „cel darowizny: pomoc humanitarna obywatelom Ukrainy”.

Obecny system prawny uniemożliwia samorządom zorganizowanie zbiórki publicznej, ale pozwala na utworzenie specjalnego rachunku bankowego – z czego zdecydowała się skorzystać Warszawa.

Kontynuacja dotychczasowych działań

Warszawa nie zaprzestaje również dotychczasowych działań na rzecz ukraińskich uchodźców w stolicy. Wielu z nich korzysta z punktów informacyjnych lub miejsc noclegowych przygotowanych przez miasto. Wciąż dostępna jest warszawska infolinia. Uciekający przed wojną mogą także korzystać z darmowej komunikacji na terenie stolicy, mają zapewnione wsparcie medyczne i psychologiczne. Do stołecznych szkół przyjmowani są kolejni ukraińscy uczniowie.

Ogromne wsparcie dla działań miasta zapewniają warszawscy wolontariusze. Obecnie do pomagania w ten sposób chętnych jest około 9200 osób.

Na niebieskim tle żółte i białe napisy informujące o numerze konta do wpłaty darowizn w złotówkach na pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. Na górze ukraińska flaga, na dole herb Warszawy