null

Warszawa otwiera nowoczesny dom długotrwałej opieki dla seniorów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nowoczesne sale rehabilitacyjne, sanitariaty przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, całodobowa opieka – na Białołęce prezydent Rafał Trzaskowski, otworzył dziś nowy budynek w ramach ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera.

Kolejna placówka to dodatkowych 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł. Ośrodek przeznaczony jest dla najstarszych warszawiaków. Podobne działają przy ul. Szubińskiej i przy ul. Olchy. W sumie w trzech zakładach opiekuńczych SCOL przebywa obecnie 730 osób. 

- Zdajemy sobie sprawę, że w Warszawie - tak jak w całej Polsce - rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze. W naszym mieście mieszka prawie 400 tys. osób powyżej 65 roku życia i liczba ta ciągle rośnie.  Chcemy zadbać o naszych najstarszych mieszkańców. Dlatego konsekwentnie realizujemy program budowy domów długotrwałej opieki –powiedział prezydent Rafał Trzaskowski otwierając nową część ośrodka na Mehoffera. - Do tej pory Warszawa była idealnym miejscem do pracy. Chcę, żeby stała się idealnym miejscem do życia, także dla naszych seniorów – dodaje prezydent. 

Nowy budynek to 88 pokoi (82 dwuosobowe i 6 jednoosobowych). Wszystkie są wyposażone w łazienkę. Dostosowano je także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  W placówce znajdą się sale rehabilitacyjne (pracownia fizykoterapii i kinezyterapii), pokoje lekarskie i pielęgniarskie oraz pomieszczenia administracyjne i pomocnicze. Zainstalowano nowoczesny system grzewczy i wentylacyjny.  Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku. Całkowita powierzchnia obiektu to 4300 m kwadratowych.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na właśnie tego typu usługi opiekuńczo-lecznicze. Inwestycja w osoby starsze jest niezbędna, to nasze zobowiązanie, potrzeba i konieczność. Koszt  projektu to ok. 33,5 mln. zł. i sfinansowany został w całości przez miasto stołeczne Warszawa – powiedziała Renata Kaznowska zastępca prezydenta Warszawy.

W trzech zakładach opiekuńczych SCOL przebywa obecnie 730 osób. Na ul. Mehoffera - 450, w placówce przy Szubińskiej - 110, a przy ul. Olchy – 170. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do zakładów SCOL (poza pandemią) wynosi ok. 12 miesięcy.

- Średnia wieku pacjentów to ok. 80 lat, ale zdarzają się też pacjenci o wiele młodsi. Do zakładów trafiają najczęściej wtedy, kiedy rodzina nie jest w stanie się nimi zaopiekować - wyjaśnia Barbara Misińska, prezes Zarządu Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego. - W ramach opieki prowadzimy zabiegi rehabilitacyjne takie jak fizykoterapia, kinezyterapia, krioterapia miejscowa oraz zajęcia z psychologiem, zajęcia z terapii zajęciowej czy ćwiczenia logopedyczne – powiedziała Barbara Misińska.

W nowym budynku pracować będzie 66 osób (4 lekarzy, 20 pielęgniarek, 26 opiekunów, psycholodzy, logopedzi, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni). Ogółem w ramach Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Warszawie pracuje 407 osób. Przy centrum działa też wolontariat, w ramach którego współpracują także lekarze.

– Wiem, że to, co wyróżnia placówki SCOL, to wyjątkowa kadra. Miejsce to zgromadziło wyjątkowy zespół profesjonalistów, których łączy pasja i misja pomagania seniorom. Cieszę się, że od dziś, dzięki naszej inwestycji, będą mogli troszczyć się o pacjentów w komfortowych warunkach – dodaje prezydent, Rafał Trzaskowski.  

Budowa placówek długoterminowej opieki dla seniorów to tylko jeden z elementów kompleksowego wsparcia dla najstarszych warszawiaków. W ramach pilotażowego projektu „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” mieszkańcy siedmiu dzielnic Warszawy otrzymali jeden z zestawów teleopieki: wodoodporną opaskę z przyciskiem SOS i specjalną centralką telefoniczną, umożliwiającą dwustronną komunikację lub tablet i opaskę z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania tętna oraz przypominania o zażyciu leków.   Łącznie, w ramach projektu, zrealizowano blisko 30 000 godzin usług opiekuńczych. 

  E-opieka to z kolei projekt realizowany w partnerstwie z 10 gminami, Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym (SCOL), Centrum Usług Społecznych "Społeczna Warszawa" oraz 14 warszawskimi domami pomocy społecznej. Celem programu jest przede wszystkim poprawa jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy.  Całkowita wartość projektu to ponad 26 mln zł.   - W ramach opieki senioralnej miasto pomaga starszym mieszkańcom w szczepieniach, dba o powstańców, budowane są centra aktywności. Są to bardzo ważne tematy, obecne właściwie cały czas w pracach Rady Miasta. Staramy się odpowiadać zarówno na potrzeby seniorów aktywnych, których w Warszawie nie brakuje, ale także tych, którzy w codziennym funkcjonowaniu potrzebują dostosowanego do ich potrzeb, kompleksowego wsparcia – podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Magdalena Roguska.

Zobacz galerię (3 zdjęć)