null

Warszawa oddaje hołd powstańczym bohaterom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tłum na placu Krasińskich podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego
Autor: Ewelina Lach

Jutro minie 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W przeddzień rocznicy na placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza święta. Odczytano również Apel Pamięci, a delegacje władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem na placu.

Po uroczystej mszy świętej do obecnych na uroczystości powstańców warszawskich i pozostałych zgromadzonych przemawiali dzisiaj prezydent RP Andrzej Duda, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

O roli Powstańców Warszawskich w polskiej historii mówił prezydent RP.

­Możemy cieszyć się ich obecnością i ich świadectwem. Możemy czcić ich jako bohaterów wolności, o którą walczyli, a którą w pełni jako niepodległą, suwerenną, wolną Polskę ponad 30 lat temu udało się odzyskać im i pokoleniu ich dzieci. Jak co roku w tych dniach wszystkim im oddajemy głęboki hołd. Dziękujemy. To Powstanie Warszawskie, tamten niezwykły czyn zbrojny, jedyny w swoim rodzaju w czasie całej II wojny światowej – bo drugiego tak wielkiego powstania, zwłaszcza miejskiego, nie było nigdy wcześniej i nigdy potem w historii – jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem w historii, ale i niezwykle ważną lekcją. Jak trzeba dbać o ojczyznę, tak by ojczyzna trwała i przetrwała, co to znaczy bezpieczna ojczyzna – mówił Andrzej Duda.

Do historii i pamięci odwoływał się również wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Przez lata ograniczonej wolności oraz tej wolności nieograniczonej i wywalczonej Polska i jej stolica odbudowała się i piękniała. Wszyscy, którzy przeżyli, i ich dzieci ciężko nad tym pracowali. Świadczy to o patriotyzmie, o niezaprzeczalnej woli życia w wolnej i suwerennej Polsce – mówił Jerzy Mindziukiewicz i dodał: – Pamięć rodzi historia. Obecnie widzimy żywą historię – wojnę na Wschodzie. Trzeba z tego wyciągać wnioski. Utracić wolność jest łatwo, odzyskać bardzo trudno i trzeba za to płacić bardzo wysoką cenę. Aby zachować wolność i niepodległość, musimy pamiętać, że Polska jest jedna, a siła ojczyzny zależy od nas oraz od uznania, jakie zyskamy wśród innych narodów Europy.

Prezydent m.st. Warszawy w imieniu warszawiaków i Polaków podziękował natomiast powstańcom za ich postawę podczas zrywu w 1944 r. oraz za dzisiejsze poczucie bezpieczeństwa.

Przesłanie Powstania zostanie z nami na pokolenia. Przesłanie, które jest najważniejsze – dotyczące wolności, suwerenności, odwagi i bohaterstwa. Bez tego nie byłoby wolnej Polski. Ale więcej – jestem głęboko przekonany, że dzięki Wam dzisiaj jesteśmy bezpieczni. Dlatego, że tradycja Powstania Warszawskiego i wszystkich powstań nas wzmacnia i wysyła jasny sygnał na cały świat przez dziesięciolecia – że z Polkami i Polakami lepiej nie zadzierać. Umiłowanie suwerenności i wolności mamy we krwi, w naszym DNA właśnie dzięki Wam, powstańcom warszawskim – mówił Rafał Trzaskowski.  

Prezydent nawiązał również do tegorocznego hasła obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego – „miłość istnieje zawsze”.

Wsłuchajmy się w nie. Bo mimo, że brzmi dosyć banalnie, jest niesłychanie prawdziwe i przyświecało powstańcom warszawskim – miłość do ojczyzny, do swojego ukochanego miasta, ale przede wszystkim miłość do człowieka: przyjaciela, partnera, druha z drużyny, z oddziału. W Powstaniu Warszawskim prowadziła ich miłość, przyjaźń, poczucie braterstwa. I oczywiście patriotyzm.

Na końcu prezydent stolicy zaapelował, aby jutro o godzinie 17:00 zatrzymać się na chwilę i zapewnił:

Warszawa zawsze będzie stawała na minutę i na dużo dłużej. I będzie się wsłuchiwała w rytm powstańczych serc.

Tegoroczną uroczystość zakończył Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z Powstańcami Warszawskimi
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z Jerzym Mindziukiewiczem, wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich
Prezydent Rafał Trzaskowski z jedną z powstańczyń warszawskich
Na zdjęciu m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezydent RP Andrzej Duda, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski
Tłum na placu Krasińskich podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego
Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich przemawia podczas uroczystości
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Rafał Trzaskowski, wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra i dyrektorka koordynatorka Karolina Zdrodowska przed złożeniem wieńca pod pomnikiem Powstania Warszawskiego
Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podpisuje się w księdze pamiątkowej