null

Warszawa nagradza młodzież z wiedzą i pasją

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Szymon Pulcyn

115 uczennic i uczniów stołecznych szkół ponadpodstawowych otrzymało stypendia Prezydenta m.st. Warszawy za wybitne osiągnięcia naukowe lub projekty badawcze. Wyróżnienia 16. edycji nagród SAPERE AUSO zostały przyznane młodzieży za wyniki uzyskane w roku szkolnym 2022/2023. Wśród nagrodzonych są laureaci międzynarodowych olimpiad przedmiotowych oraz autorzy aplikacji np. do efektywnej nauki.

Przypomnijmy, stypendia m.st. Warszawy SAPERE AUSO przyznawane są od 2008 roku. Otrzymuje je młodzież, która uczy się w szkołach ponadpodstawowych na terenie Warszawy.

Celem stypendiów jest nagradzanie zarówno laureatek i laureatów olimpiad przedmiotowych czy turniejów naukowych, ale nie tylko. Wyróżnienie SAPERE AUSO może otrzymać również młodzież z ugruntowaną pasją i często wyjątkowymi osiągnięciami, ukierunkowanymi na wybraną dziedzinę wiedzy, co może utrudniać zdobycie wysokiej średniej ocen ze wszystkich przedmiotów nauczania.

Łącznie, w latach 2008-2022, przyznano ponad 2,8 tys. stypendiów m.st. Warszawy SAPERE AUSO na łączną kwotę ponad 5 mln zł. W 2023 roku Warszawa przeznaczyła na ten cel 437 tys. zł.

Drogie stypendystki i drodzy stypendyści, nagrody SAPERE AUSO to szczególne wyróżnienia. Przyznawane są uczennicom i uczniom za wybitne osiągnięcia naukowe, zdobywane nierzadko na arenie międzynarodowej, ale to również wyróżnienia dla pasjonatek i pasjonatów nauki. Motto SAPERE AUSO to nagradzanie Waszego niezwykłego zaangażowania, wiedzy, ale również determinacji i odwagi w dążeniu do celów. Serdecznie gratuluję Wam wspaniałych osiągnięć, które wzbudzają podziw i inspirują innych - podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, obecna na gali SAPERE AUSO zorganizowanej z w Terminalu Kultury Gocław.
Niech wasze aspiracje i ambicje prowadzą Was daleko, ku spełnieniu waszych marzeń – dodaje wiceprezydentka.

Wśród tegorocznych stypendystek i stypendystów m.st. Warszawy SAPERE AUSO są między innymi:

  1. laureatki i laureaci krajowych oraz międzynarodowych olimpiad i turniejów, np.: 
  1. osoby z innowacyjnym podejściem do nauki, w tym autorki i autorzy projektów badawczych i twórcy rozwiązań technicznych, np.:
  • autorka aplikacji o nazwie „Effectively”, która wspiera proces efektywnej nauki. Aplikacja prezentuje zastosowanie ponad 50 zbadanych technik nauki, jej twórczyni została wyróżniona tytułem laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Projektu ECONVERSE na StartUp i otrzymała propozycję wsparcia realizacji pomysłu przez inwestorów;
  • autorzy aplikacji mobilnej służącej do nawigacji do najbliższego schronu w ramach projektu SchronMapp. Aplikacja ma na celu zwiększenie wiedzy ludności na temat bezpieczeństwa publicznego oraz dostarczenie innowacyjnego narzędzia wspierającego dotarcie do najbliższego schronu. Projekt został nagrodzony w ogólnopolskich konkursach;
  • autorzy projektu Sprawne Miasto jako Product Manager, UX/UI, Frontend Designer. To darmowa platforma umożliwiająca zgłaszanie usterek infrastruktury publicznej na obszarze współpracujących gmin na terenie Polski.

Oferta stypendialna m.st. Warszawy: um.warszawa.pl/stypendia.