null

Warszawa na rzecz wody

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na warszawską Wisłę letnią porą. W tle most średnicowy i most świętokrzyski
Widok na Wisłę

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. To cenny zasób, o który powinien dbać każdy mieszkaniec planety. Konkretne działania w tym kierunku realizuje także Warszawa.

Woda zajmuje większość powierzchni naszej planety. Jednak zmieniający się klimat i jego skutki mogą sprawić, że niedługo zasób słodkiej wody będzie dla ludzi o wiele trudniej dostępny. Dlatego warto już teraz podejmować działania, które zapobiegną jej marnowaniu. Od pewnego czasu takie inicjatywy realizuje też stolica.

Po pierwsze – retencja

Zwiększenie retencji to jedno z podstawowych działań na rzecz ochrony zasobów wodnych. Inwestycje zwiększające możliwość gromadzenia wody realizuje np. stołeczny Zarząd Zieleni. To m.in. rozbetonowanie stawów w parku Pole Mokotowskie czy zastępowanie betonu roślinnością przy warszawskich ulicach w ramach projektów z budżetu obywatelskiego i projektów z Zielonego Funduszu dla Warszawy. W tym roku jednostka chce także wykonać ujęcia wód z Potoku Służewieckiego, co pozwoli przywrócić retencję 10 stawom w Dolince Służewskiej.

Sposobem na zatrzymanie wód opadowych są też ogrody deszczowe. Dzięki pomysłom warszawiaków takie miejsca na Pradze-Południe, Białołęce i Ursynowie stworzył Zarząd Zieleni. Z kolei warszawski Zarząd Dróg Miejskich utworzył je na ul. Francuskiej, podczas realizacji swojej inwestycji drogowej. Kolejne mają powstać m.in. przy ul. Sokratesa i Umińskiego.

Pozostałe działania miejskich jednostek na rzecz zatrzymywania wody to m.in. tworzenie łąk kwietnych – np. w ramach projektów z budżetu obywatelskiego – lub ograniczenie koszenia miejskich terenów do niezbędnego minimum. Bujna roślinność nie tylko magazynuje wodę, ale też sprzyja pszczołom i jest kryjówką dla małych zwierząt.

Stolica chroni zasoby wodne także poprzez odpowiednie zarzadzanie przepływami
w istniejącej sieci kanałów i zbiorników wodnych w mieście. Na 6 z 29 zarządzanych przez Warszawę kanałów zostaną założone urządzenia piętrzące i sterujące przepływem wód. Pierwsze wykonano już na Kanale Gocławskim, co pozwoliło zwiększyć ilość wód prowadzonych jego korytem w kierunku Balatonu, jeziorka Gocławskiego i jeziorka Kamionkowskiego.

Zwiększyć retencję mogą też sami mieszkańcy stolicy. Od 2020 r. miasto przyznaje warszawiakom dotacje na ten cel. Fundusze mogą otrzymać też podmioty prywatne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. W ubiegłym roku dofinansowano 483 inwestycje na łączną kwotę 1,8 mln zł.

Wodny recykling

Wodę oszczędza też warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta. Ta miejska jednostka po raz kolejny do czyszczenia stołecznych ulic i torowisk tramwajowych zużywa wodę z miejskich basenów. W ubiegłym roku dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono 2,4 mln litrów wody, które zebrano z 7 miejskich ośrodków sportowych. Woda napełniła w sumie 250 zamiatarek i zmywarek.

Warszawska kranówka

Stolica niezmiennie zachęca do picia warszawskiej kranówki. MPWiK każdego dnia uzdatnia około 340 mln litrów wody. Stosowane przez spółkę technologie uzdatniania zapewniają wysoką jakość wody, a jej stały monitoring odbywa się zarówno na każdym z etapów uzdatniania, jak i w sieci wodociągowej. Nad bezpieczeństwem wody czuwają laboratoria MPWiK, które wykonują rocznie około 200 tysięcy analiz. Dlatego warszawską kranówkę można pić prosto z kranu, bez konieczności przegotowania.

Niezależnie jakość wody monitoruje też sanepid.