null

Warszawa mówi – finał 3. sezonu

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przy mikrofonach podczas nagrywania podcastu
Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski | Autor: UM Warszawa

„Warszawskie lato 1944” – to tytuł finałowego odcinka 3. sezonu podcastu miejskiego „Warszawa mówi”. Kamil Dąbrowa ze stołecznego ratusza rozmawia w nim z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim.

Podcast „Warszawa mówi” opowiada o sprawach ważnych dla miasta. Dotychczas ukazało się 18 odcinków. Wszystkie można znaleźć na miejskiej stronie internetowej, a także na kanale YouTube @miastostolecznewarszawa oraz na popularnych platformach streamingowych.

Przed zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dyrektor Ołdakowski opowiada o życiu i nastrojach wojennej Warszawy. Dlaczego warszawiacy żegnali się ze sobą przed wyjściem z domu? Dlaczego pod Zachętą rosły pomidory? Jakim cudem w okupowanej Warszawie odbywały się zakazane przez Niemców rozgrywki piłkarskie? 

Opowiada też o dramacie mieszkańców podczas Powstania. Ujawnia mało znane fakty dotyczące rzezi Woli, w której zginęło ok. 50 tys. warszawianek i warszawiaków:

Himmler wydał swoim siłom porządkowym tajną dyspozycję, żeby niszczyły ślady ludobójstwa. Mieszkańcy Woli byli zabijani masowo, ale przed zabiciem każdemu wręczano jakąś sztachetę, belkę, kawałek drewna. Po to, żeby się te ciała potem lepiej paliły. Potworność.

W poprzednich odcinkach 3. sezonu podcastu Kamil Dąbrowa rozmawiał:

  • z Marcinem z Lasu (Marcin Kostrzyński) – o miejskiej przyrodzie i dlaczego nie powinniśmy „zapraszać dzików na frytki” do miasta;
  • z Darią Ładochą – o stołecznych kulinariach, odkrywając np. że warszawski street food to... bary mleczne;
  • z Marią Sadowską – czy Warszawa to dobry plan filmowy i jak nagrać w Warszawie Dubaj;
  • z Jackiem Marczewskim – jak się pływa drewnianą łodzią po Wiśle i co nasza rzeka ma wspólnego z Amazonką;
  • z Michałem Kempą – z czego się śmieją warszawiacy, o czym w stolicy się nie żartuje, a co w nas rozbawia mieszkańców innych miast.

Kolejne premierowe odcinki podcastu „Warszawa mówi” pojawią się jesienią, po wakacyjnej przerwie.