null

Warszawa miesiąc po rozpoczęciu wojny w Ukrainie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Cztery dziewczyny odwrócone tyłem stoją w kamizelkach odblaskowych. Jedna z nich ma napisane na plecach wolontariusz, inna tłumacz.
Warszawscy wolontariusze | Autor: Ewelina Lach

Dzisiaj mija miesiąc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od tego momentu liczba ludności Warszawy wzrosła o około 17 procent. Według szacunków w stolicy zatrzymało się około 300 tys. uchodźców. Miasto nadal organizuje pomoc dla osób uciekających przed wojną zza polsko-ukraińskiej granicy.

Od 24 lutego br. służby miejskie i warszawscy wolontariusze udzielili wsparcia ponad 218 tys. uchodźców. Tylko wczoraj było to ponad 6 tys. osób. Przybywający z Ukrainy mogą liczyć m.in. na informacje, miejsca noclegowe, pomoc medyczną, darmową komunikację czy wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Miejsca noclegowe i pobytowe dla uchodźców

Do tej pory z miejskiej oferty pobytu lub noclegu skorzystało niemal 41 tys. ukraińskich uchodźców. W obiektach przygotowanych przez Warszawę zakwaterowanych jest obecnie ponad 1,5 tys. osób, z czego 40 procent stanowią dzieci.

Od dwóch dni działa też punkt humanitarny przy Dworcu Wschodnim, utworzony wspólnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. Schronienie znajdują tam osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Obok powstaje również punkt tworzony przez Norwegian Refugee Council we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Aby dotrzeć do wyznaczonego miejsca zakwaterowania, uchodźcy mogą skorzystać z miejskich autobusów. Od początku działań warszawski ZTM zapewnił 1287 kursów, przewożąc w sumie ponad 42 tys. osób. Wczoraj tym środkiem transportu do wybranych lokalizacji na terenie m.st. Warszawy i województwa mazowieckiego przewieziono ponad tysiąc potrzebujących.

Pomoc w sprawach urzędowych

Od 16 marca br. ukraińscy uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. Od tego momentu w stolicy otrzymało je 15,5 tys. osób, z czego wczoraj niemal 3 tys. Formalności związanych z nadaniem numeru PESEL można dopełnić zarówno w punktach uruchomionych w każdej z warszawskich dzielnic, jak i na Stadionie Narodowym.

Każdego dnia obywatele Ukrainy rejestrują się również w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy, uruchomionym 15 marca br. przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Tylko wczoraj zarejestrowano 71 osób (88 skorzystało z pośrednictwa pracy), a od momentu uruchomienia punktu – łącznie 409 osób.

Edukacja dla ukraińskich uczniów

Według szacunków, około 35 procent z przybyłych do stolicy uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia. Wzrost tej grupy osób widać też w stołecznych szkołach – już teraz naukę kontynuuje w nich 12,5 tys. ukraińskich uczniów. Każdego dnia przybywa tam kolejnych kilkaset osób. Rośnie też liczba oddziałów przygotowawczych w warszawskich placówkach oświatowych – obecnie jest ich ponad 120.

Informacja

Nadal działają punkty informacyjne: przy Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ oraz przy dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Pod numerem 505 700 701 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00) dostępna jest specjalna infolinia – tylko wczoraj odebrano 750 połączeń dotyczących pomocy uchodźcom. Mieszkańcy stolicy i uchodźcy swoje wątpliwości i pytania kierują również do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Od 24 lutego br. do dzisiejszego poranka odebrano tam łącznie 3740 zgłoszeń związanych ze wsparciem dla osób uciekających z Ukrainy. Tylko w ciągu ostatniej doby było to 169 zgłoszeń, najwięcej z nich dotyczyło kwestii związanych z nadaniem numeru PESEL.

Najważniejsze informacje dla uchodźców znajdują się także na stronie miasta stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.