null

Warszawa liderem zielonej transformacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy. Widok na wprost na konstrukcje i jezdnię Mostu Świętokrzyskiego. Po jego obu bokach mnóstwo wysokiej zieleni. W tle zabudowania z charakterystycznymi wieżowcami miasta.
Zielona Warszawa

Rozwój fotowoltaiki na wszystkich miejskich budynkach, farmy słoneczne i huby energetyczno-wodorowe – to tylko część działań i planów stolicy w kierunku zmniejszenia użycia paliw kopalnych. Warszawa podejmuje też wiele inicjatyw na rzecz klimatu, a w wielu aspektach wyprzedza działania rządzących.

Największe autorytety zajmujące się kwestiami klimatu twierdzą, że jest dużo gorzej niż się wydawało a zmiany, które obserwujemy, będą za chwilę nieodwracalne. Grozi nam katastrofa i dlatego musimy działać. Właśnie dlatego, że mamy kryzys energetyczny, nie wolno nam dzisiaj zmniejszać ambicji – musimy inwestować w odnawialne źródła energii i samowystarczalność oraz jak najszybciej odchodzić od paliw kopalnych. Musimy być odważni – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Stolica zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Aby zrealizować ten cel, miasto podejmuje liczne inicjatywy na rzecz środowiska i już teraz może pochwalić się sukcesami.

Mniej paliw kopalnych i oszczędność energii

Warszawa mocno inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). To przede wszystkim montaż paneli fotowoltaicznych na wszystkich miejskich budynkach tam gdzie to możliwe. W ramach przyjętego w marcu tego roku Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej za kwotę 34 mln zł dofinansowano już 117 instalacji o łącznej mocy 5400 kW. Jednocześnie Warszawa dofinansowuje inwestycje mieszkańców w OZE – w wysokości wyższej niż wsparcie oferowane przez państwo. Od 2017 r. miasto udzieliło dotacji w wysokości ponad 51,7 mln zł. Pozwoliło to na montaż ponad 4 tys. instalacji fotowoltaicznych, ponad 400 pomp ciepła i 75 kolektorów słonecznych, które przełożą się na realne oszczędności dla mieszkańców.

Oszczędzać chce również Warszawa – nie tylko dzięki fotowoltaice. Stolica zamienia stare, sodowe lampy uliczne na ledowe oprawy SAVA. Z ponad 38 tys. sztuk wymieniono już połowę. To działanie bez precedensu na skalę Polski. Dzięki nowym oprawom stolica zaoszczędzi aż 35 mln zł rocznie.

Lepsza jakość powietrza i więcej zieleni

Jednym z priorytetów Warszawy jest poprawa jakości powietrza. Dlatego miasto sukcesywnie pozbywa się przestarzałych pieców. W ciągu ostatnich 4 lat udało się zlikwidować ponad 80 proc. kopciuchów w lokalach komunalnych. Jednocześnie miasto wspiera w takich inwestycjach mieszkańców, przyznając – najwyższe w kraju – dofinansowanie na ten cel. Od 2017 r. Warszawa udzieliła dotacji w wysokości ponad 60 mln zł, co pozwoliło na likwidację ponad 3 tys. kopciuchów w prywatnych lokalach.

Stolica stale zazielenia przestrzeń miejską. Nowe drzewa czy krzewy wzbogacają co roku miejskie tereny leśne, parki, skwery i pasy drogowe wzdłuż ulic. Tylko w tym roku w Warszawie posadzonych zostanie około 50 tys. drzew. Miejskie jednostki coraz częściej zastępują też zielenią dotychczasowe powierzchnie betonowe. 

Plany na przyszłość

Obecne działania miasta to nie wszystko, Warszawa ma też ambitne plany na przyszłość. Wśród nich są m.in. pomysły utworzenia farm słonecznych na terenach miejskich, co pozwoliłoby zaspokoić 8 proc. zapotrzebowania samorządu na energię. 25 proc. tego zapotrzebowania będzie w stanie wcześniej zaspokoić ZUSOK – nowoczesna i ekologiczna przetwórnia śmieci powstająca na Targówku. Inwestycja ma być gotowa w 2024 r.

Kolejny krok w działaniach na rzecz klimatu i energii to tworzenie hubów energetyczno-wodorowych, w skład których miałyby wejść farmy fotowoltaiczne i tzw. elektrolizer do produkcji wodoru. Dzięki takiemu rozwiązaniu część floty miejskich autobusów i śmieciarek warszawskiego MPO mogłaby być kiedyś zasilana tym „paliwem przyszłości”.

Zawsze byliśmy konsekwentni i nadal będziemy – w obronie naszej planety, naszego zdrowia. Mamy wizję Polski bez kompleksów. Polski innowacyjnej, która oferuje nowe szanse rozwoju, miejsca pracy, nowe kwalifikacje – mówi prezydent Warszawy.