null

Warszawa jeszcze mocniej angażuje się w walkę z COVID-19

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Instalacja metalowych rur z zaworami
W Szpitalu Południowym wymieniono już zużyte elementy instalacji tlenowej

Mimo rosnącej fali zachorowań na COVID-19 w Warszawie nadal jedyną placówką w całości przeznaczoną do leczenia pacjentów z koronawirusem jest Szpital Południowy. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia placówka była zobowiązana do przygotowania 300 łóżek dla chorych, w tym 80 respiratorowych. Jednak przy 270 hospitalizowanych osobach jednocześnie podłączonych do tlenu, nastąpiło przeciążenie instalacji tlenowej, która nie była budowana na taką liczbę pacjentów jednocześnie podłączonych do tlenu.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawa jeszcze mocniej angażuje się w walkę z COVID-19. W związku z szybko rosnącą liczbą pacjentów, zdecydowałem o zwiększeniu częstotliwości spotkań sztabu kryzysowego w mieście oraz zobowiązałem podległe jednostki do stałego raportowania bieżącej sytuacji. Aktualne dane pozwalają nam na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację pandemiczną na terenie miasta. Jesteśmy w pełnej gotowości – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Gwałtownie rosnąca liczba chorych powoduje, że w miejskich szpitalach przebywa już w sumie 80 pacjentów zakażonych COVID-19 mimo, że w tych placówkach nie ma utworzonych specjalnych oddziałów leczenia koronawirusa. Tylko w Szpitalu Grochowskim, przebywa obecnie 40 pacjentów zakażonych COVID-19, których nie ma gdzie odesłać ponieważ poza tą chorobą wymagają również innego specjalistycznego leczenia. Dlatego m.st. Warszawa zdecydowało się na wnioskowanie do Ministerstwa Zdrowia o pilne wyznaczenie oddziału covidowego w tym szpitalu.

W Szpitalu Południowym wymieniono zużyte elementy instalacji tlenowej

W czwartek, 28 października zużyte reduktory na sieci tlenowej zostały wymienione. Operacja przebiegła pomyślnie i była konieczna ze względu na ponad dwukrotne przeciążenie instalacji tlenowej.

W tej sprawie odbył się wczoraj (27 października) sztab kryzysowy, podczas którego  wojewoda mazowiecki podjął decyzję, że pacjenci pozostaną w placówce, a na czas wymiany reduktorów tlen będzie dostarczany z przenośnych butli z rezerw rządowych ustawionych przy każdym łóżku pacjenta. Ostatecznie z tego trudnego i niosącego inne ryzyka rozwiązania zrezygnowano ponieważ specjaliści znaleźli lepsze i bardziej komfortowe w procesie leczenia pacjentów. Otóż ogromne butle z tlenem zostały na kilka godzin podłączone bezpośrednio do sieci tlenowej szpitala. 

W kolejnym etapie, w ciągu dwóch tygodni w Szpitalu Południowym nastąpi rozbudowa instalacji  tlenowej o całą dodatkową sieć co pozwoli na nowo rozpocząć przyjęcia pacjentów do liczby wskazanej w decyzji ministra zdrowia – do planowanych 300 osób.

Przypomnijmy: Szpital Południowy był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka z m.in. oddziałami ginekologii i położnictwa, chirurgii urazowej i ortopedii, interny i kardiologii, chirurgii ogólnej. Z powodu pandemii placówka została przekształcona w tymczasowy szpital covidowy.

Warszawa w walce z COVID-19

W celu przeciwdziałania pandemii wirusa SARS-CoV-2 Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym cztery punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas wydarzeń plenerowych. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców. Warszawa jest liderem szczepień przeciw COVID-19 wśród dużych miast w Polsce – obecnie ponad 1 mln 260 tys. mieszkańców (68,6 proc.) zostało już w pełni zaszczepionych.

W zakresie przygotowania infrastruktury należy dodać, że podczas szczytu zachorowań w czasie trzeciej fali pandemii w szpitalach nadzorowanych przez m.st. Warszawę przygotowano łącznie 658 łóżek, czyli 1/3 wszystkich łóżek covidowych w mieście.