null

Warszawa inwestuje w zdrowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala szpitalna z łóżkiem porodowym oraz kolorową huśtawką również do porodu
Sala porodowa w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet

W 2023 roku w ochronie zdrowia w stolicy wiele się działo. Zakończyły się duże inwestycje w miejskich szpitalach, w tym m.in. oddano do użytkowania nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego. Została również zainaugurowana działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, a dzięki miejskiemu programowi in vitro tylko w zeszłym roku przyszło na świat ponad 350 dzieci.

Z myślą o wszystkich mieszkańcach Warszawy, inwestujemy w ochronę zdrowia. I robimy to bardzo konkretnie. Oddaliśmy do użytkowania nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego wybudowane za blisko 200 mln zł, nowoczesny SOR w Szpitalu Czerniakowskim oraz zmodernizowane i świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej w Szpitalu Wolskim. W Dzień Matki zainaugurowałem działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, gdzie mieszkankom w każdym wieku zapewniamy kompleksową opiekę ginekologiczną. A pod koniec roku oddaliśmy zmodernizowane centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na Woli – wylicza Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, i dodaje: – Inwestujemy również w sieć miejskich poradni zdrowotnych, aby warszawskie rodziny miały dostęp do kompleksowej opieki medycznej blisko domu.

Z myślą o stołecznych seniorkach i seniorach w listopadzie 2023 roku prezydent Rafał Trzaskowski otworzył kolejny dom opieki medycznej. Placówka przy ul. Mehoffera zapewnia całodobową opiekę medyczną blisko 200 pacjentom w podeszłym wieku. Koszt inwestycji wyniósł blisko 52 mln zł. Warto dodać, że na Białołęce podobny nowoczesny obiekt przeznaczony do długoterminowej opieki medycznej dla 170 seniorów, został uruchomiony w 2021 roku.

Inwestycje w miejskich szpitalach

Najważniejsze zadania inwestycyjne zakończone w 2023 roku to:

  • Oddanie do użytkowania nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego – budowa i wyposażenie obiektu zostały w całości sfinansowane z budżetu miasta – koszt zadania to blisko 200 mln zł. Nowa część szpitala to 10 tys. m kw., 5-kondygnacji, 38 tys. sztuk sprzętu medycznego. W budynku znajdują się m.in.: blok z 10 salami operacyjnymi, oddziały: rehabilitacji, psychiatrii dla dorosłych, oddział intensywnej terapii i laboratoria.
  • Zakończenie modernizacji jednego z największych budynków na terenie Szpitala Wolskiego - w przebudowanym pawilonie nr 10 ulokowano oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Warszawa przeznaczyła na remont obiektu i zakup wyposażenia ponad 33 mln zł.
  • Uruchomienie SOR w Szpitalu Czerniakowskim - Warszawa przeznaczyła niemal 21 mln zł na gruntowną rozbudowę i nowoczesne wyposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego w placówce przy ul. Stępińskiej. Dzięki inwestycji, dwukrotnie zwiększone powierzchnię SOR i liczbę łóżek dla pacjentów.

Warto dodać, że ponad 30 mln zł zostało przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla miejskich szpitali oraz przychodni, z czego:

  • niemal 4 mln zł wydano w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego na wymianę sprzętu w miejskich SOR-ach w szpitalach:  Bielańskim, św. Rodziny, Wolskim, Grochowskim, Czerniakowskim, Praskim, Południowym, Centrum Medycznym „Żelazna” oraz Warszawskim Centrum Opieki Medycznej „Kopernik";
  • blisko 3 mln zł na modernizacje i zakupy sprzętu medycznego w związku z uruchomieniem Warszawskiego Instytut Zdrowia Kobiet
  • niemal 500 tys. zł na modernizację ambulatoryjnej stacji dializ w Szpitalu Praskim.

Część zadań zrealizowano dzięki dotacjom przekazanym z samorządu województwa mazowieckiego np. 3,5 mln zł przeznaczono w 2023 roku na zakup sprzętu medycznego dla potrzeb Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, które znajduje się w Szpitalu Czerniakowskim.

Metamorfozy miejskich przychodni

Jesienią ubiegłego roku dobiegła końca modernizacja miejskiej placówki przy ul. Elekcyjnej 54. Dzięki inwestycji na parterze budynku powstał nowy punkt pobrań do badań laboratoryjnych, a poradnia dla dzieci przeszła gruntowny remont. Dodatkowo, na dachu budynku została zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

W 2023 roku panele zostały umieszczone łącznie na 16 miejskich przychodniach na Woli, Mokotowie i Bemowie. Warszawa przeznaczy w najbliższych latach niemal 11 mln zł dotacji na odnawialne źródła energii w miejskich podmiotach leczniczych. Już w planach na ten rok przewidziano wykonanie 18 instalacji paneli fotowoltaicznych w kolejnych przychodniach – zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską ochronę zdrowia.

W 2023 roku rozpoczęła się budowa nowej przychodni na Bielanach. Zgodnie z planami  już w 2025 r. w placówce Przy Agorze warszawskie rodziny będą mogły korzystać z przychodni dla dorosłych i dzieci, poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Znajdzie się tam również poradnia zdrowia psychicznego. Całkowita wartość inwestycji to blisko 40 mln zł – budowa jest prowadzona ze środków własnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz.

Warszawa inwestuje również w przychodnie specjalistyczne, w tym w poradnie zdrowia psychicznego, w których dzieci, młodzież i dorośli mogą otrzymać pomoc terapeutów, psychologów czy psychiatrów. Pod koniec 2023 roku zakończyła się modernizacja Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na Woli. Warszawa przeznaczyła na przygotowanie pomieszczeń, roboty oraz wyposażenie blisko 7 mln zł. Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z młodymi pacjentami  - tak zmieniła się placówka po remoncie. 

In vitro, szczepienia, nowe programy zdrowotne

Ponad 30 mln zł stołeczny samorząd zaplanował w 2023 roku również na programy zdrowotne dla mieszkanek i mieszkańców. Warszawa oferuje wsparcie w dofinansowaniu do procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł. Do dziś ponad 2,2 tys. dzieci przyszło na świat dzięki warszawskiemu programowi in vitro, a tylko w 2023 roku urodziło się ponad 350 maluchów. Miejski program wspierania osób dotkniętych niepłodnością oprócz procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro obejmuje również ochronę płodności kobiet z chorobą onkologiczną.

Warszawa oferuje również bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla małych dzieci, seniorów oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

Miasto finansuje też szczepienia przeciw HPV dla warszawskich nastolatków. W miejskich szkołach uczniowie biorą udział w bezpłatnych warsztatach promocji zdrowia oraz prowadzone są m.in. programy badania słuchu, programy profilaktyki otyłości czy nadciśnienia tętniczego.

Z kolei, w tym roku rozpoczną się kolejne dwa nowe programy zdrowotne:

  • Niezłomne Warszawianki – program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet pow. 65 r.ż. Rocznie będzie mogło się przebadać nawet 7 tys. stołecznych seniorek;
  • PneumoOnko – program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom i ciężkim zapaleniom płuc u osób z nowotworami. Miasto przeznaczy na 3-letnią edycją programu „PneumoOnko” blisko 3 miliony złotych.
Mężczyzna w ciemnym garniturze stoi przed mikrofonem a za plecami widać szary napis na różowej ścianie środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Widok na trzy kondygnacyjny budynek oraz zielony plac i tężnię
Recepcja oraz białe stanowisko do rejestracji pacjentów w zmodernizowanej przychodni
Mężczyzna w ciemnej marynarce wyciąga rękę do powitania z personelem medycznym placówki ubranym w granatowe stroje