null

Warszawa gra razem z WOŚP – informator drogowy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Scena podczas koncertu 2 finału WOŚP. Na scenie zespół. Kolorowa scenografia i oświetlenie.
Finał 31. WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia na Placu Bankowym.

Warszawa, jak co roku, gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Ponownie centralnym punktem wydarzeń będzie pl. Bankowy, gdzie już za kilka dni rozpocznie się budowa sceny. Prace przy stołecznym ratuszu będą się wiązać ze zmianami w parkowaniu i ruchu. W dniu 31. finału WOŚP, czyli 29 stycznia, rozegrana zostanie także kolejna edycja biegu „Policz się z cukrzycą”.

Po pandemicznej przerwie główna scena finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraca na pl. Bankowy. Jej budowa potrwa kilkanaście dni. Z tego powodu od piątku, 13 stycznia, do poniedziałku, 6 lutego, nie będzie można zaparkować na miejscach wyznaczonych na placu – pomiędzy pomnikiem Juliusza Słowackiego a ul. Elektoralną. W tym czasie nieprzejezdna będzie jezdnia wzdłuż budynku łącząca plac z ul. Elektoralną, a także fragment drogi pomiędzy ul. Marszałkowską i Elektoralną (po południowej stronie placu). Kierowcy nie będą mogli skręcić z ul. Marszałkowskiej lub pl. Bankowego w Elektoralną, a z ul. Przechodniej skręcą wyłącznie w lewo, w Elektoralną.

Dodatkowo od środy, 25 stycznia, do poniedziałku, 30 stycznia, z parkowania wyłączone zostaną również miejsca znajdujące się bezpośrednio przed stołecznym ratuszem (w północnej części pl. Bankowego).

Kolejne zmiany za dwa tygodnie

Trzy dni przed finałem, tj. w czwartek, 26 stycznia, zamknięte zostanie skrzyżowanie u zbiegu Elektoralnej i Przechodniej. Wówczas zakaz parkowania zostanie wprowadzony także na miejscach postojowych wyznaczonych od tego skrzyżowania do ul. Orlej. Na tym odcinku będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy. Ul. Przechodnia będzie kończyć się ślepo. Ruch w tym miejscu wróci we wtorek, 31 stycznia.

W niedzielę, 29 stycznia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Na finałowej scenie przez cały dzień występować będą artyści, a o godz. 20.00 odbędzie się pokaz świetlny. By zabezpieczyć teren imprezy, o poranku rozpocznie się m.in. montaż barierek. Od godz. 7:00 do poniedziałku, 30 stycznia, do godz. 3:00 pl. Bankowy i ul. Marszałkowska będą zamknięte dla ruchu – na odcinku od al. „Solidarności” do ul. Królewskiej. Kierowcy będą kierowani na objazd ulicami: al. „Solidarności”, al. Jana Pawła II, ul. Grzybowską.

Kierowcy jadący ul. Andersa w stronę centrum będą musieli skręcić w lewo, w kierunku Trasy W-Z lub w prawo, w stronę al. Jana Pawła II. Z drugiej strony, jadący ul. Marszałkowską, będą mogli wjechać w ul. Grzybowską lub Królewską.

Dalej, do zawrotki przed samym placem, dojadą wyłącznie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego. Zmienią się trasy linii przejeżdżających przez pl. Bankowy. Ulica Senatorska będzie zamknięta na odcinku od pl. Teatralnego na do Marszałkowskiej – na pl. Teatralnym kierowcy będą musieli skręcić w ul. Wierzbową lub Bielańską. Możliwy będzie wyjazd z pl. Żelaznej Bramy w kierunku centrum.

Bieg „Policz się z cukrzycą”

29 stycznia o godz. 11:45 rozpocznie się rozgrzewka, a o godz. 12:15 z pl. Bankowego wystartuje Warszawski Bieg WOŚP „Policz się z cukrzycą”. Zawodnicy, jak co roku, zmierzą się z dystansem pięciu kilometrów. Trasa została wytyczona ulicami: Senatorską, Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską, Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, Podwale, Nowomiejską, Freta, Długą, Miodową, Senatorską, Moliera, Focha, Wierzbową, Senatorską do mety na pl. Bankowym.

W trakcie zmagań drogi, którymi poruszać się będą biegacze, zostaną wyłączone z ruchu samochodów. Nie będzie można także przejechać w ciągu ulic poprzecznych. Ostatni uczestnik biegu powinien zakończyć rywalizację ok. godz. 13:25.

Plan organizacji ruchu na pl. Bankowym w związku z 31. finałem WOŚP