null

Warszawa dołączyła do Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Panorama lewobrzeżnej Warszawy z widokiem na most Świętokrzyski i Wisłę
Warszawa dołączyła do globalnej sieci Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast | Autor: Rafał Motyl

Stolica jako pierwsze miasto w Polsce, dołączyła do prestiżowej globalnej sieci 70 miast zaangażowanych w projekty na rzecz poprawy zdrowia publicznego. Inicjatywę, która chroni ponad 300 milionów mieszkańców miast na całym świecie, wspiera Bloomberg Philanthropies we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Vital Strategies.

Jestem dumny, że Warszawa dołączyła do międzynarodowej sieci miast, które w ramach programu Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast działają na rzecz tworzenia bezpieczniejszego, zdrowszego otoczenia i ochrony ludzkiego życia. Razem z takimi miastami jak Paryż, Londyn, Tokio, Filadelfia, Toronto czy Seul stolica Polski włącza się w działania, które mają na celu lepszą ochronę naszych mieszkańców przed nowotworami, chorobami serca czy cukrzycą. Wspólnie będziemy też mierzyć się z najważniejszym dziś wzywaniem, jakim jest ochrona mieszkańców przed COVID-19 – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pierwszym efektem współpracy z Partnerstwem na rzecz Zdrowych Miast (ang. Partnership for Healthy Cities) były dwie odsłony kampanii informacyjnej zachęcającej do szczepień przeciw COVID-19 adresowane do uczniów warszawskich szkół oraz studentów. Kampanię realizowała na nośnikach cyfrowych i tradycyjnych miejska spółka Warexpo.

Jak działa partnerstwo?

Partnerstwo na rzecz Zdrowych Miast to międzynarodowy projekt, którego celem jest zapobieganie przede wszystkim chorobom niezakaźnym i urazom mieszkańców miast. Szacuje się, że w ciągu roku są one przyczyną 80 proc. zgonów na całym świecie, a urazy na skutek wypadków drogowych kosztowały już większość państw 3 proc. ich produktu krajowego brutto.

W ramach Partnerstwa miasta-członkowie podejmują się realizacji 14 sprawdzonych działań interwencyjnych, w tym m.in.: wprowadzenia regulacji dotyczących środowiska wolnego od dymu tytoniowego, tworzenia tras rowerowych bezpiecznych dla wszystkich użytkowników ruchu czy wprowadzenia ograniczeń w zakresie reklam napojów słodzonych i niezdrowego jedzenia. Wśród nowych członków Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast, poza Warszawą, znalazły się Bukareszt, Kair, Kordoba, Dublin i hrabstwo Manchester (Greater Machester). Partnerstwo na rzecz Zdrowych Miast jest wspierane przez Bloomberg Philanthropies, we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz organizacją Vital Strategies.

W ramach Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast lokalni liderzy na całym świecie realizują kluczowe polityki w zakresie poprawy zdrowia i ratowania życia ludzkiego - a dzisiaj, cieszymy się z możliwości powitania sześciu nowych członków - mówi Michael R. Bloomberg, założyciel Bloomberg LP i Bloomberg Philanthropies oraz Globalny Ambasador Światowej Organizacji Zdrowia ds. Chorób Niezakaźnych i Urazów. – Te miasta i ich włodarze angażują się w realizację programów i strategii mających na celu poprawę zdrowia i bezpieczeństwa milionów ludzi. Nie możemy się już doczekać możliwości wsparcia ich pracy i powielenia ich najbardziej efektywnych działań na całym świecie – dodaje.

Zjednoczeni w walce z pandemią

W okresie pandemii miasta z globalnej sieci podjęły również starania mające na celu kontrolę rozprzestrzeniania się wirusa, jak również łagodzenie skutków społecznych i ekonomicznych związanych z koronawirusem. Ponieważ ludzie żyjący z chorobą niezakaźną są bardziej narażeni na najcięższe powikłania COVID-19, podstawowa misja Partnerstwa, jaką jest zapobieganie tym chorobom, wydaje się być ważniejsze niż kiedykolwiek.

Zdrowie i dobre samopoczucie miliardów ludzi w dużym stopniu zależy od środowisk miejskich, w których żyją i pracują - mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), i dodaje: – WHO wyraża swoje poparcie dla przywództwa Bloomberg Philanthropies i bieżącej pomocy dla Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast, a także dla zaangażowania wszystkich miast działających w ramach Partnerstwa. Jesteśmy gotowi, aby wspierać tą ważną pracę przez kolejne cztery lata, aby tworzyć miasta, które pielęgnują zdrowie, zamiast pogarszać jego stan.

Miasta liderami w ochronie zdrowia

Organizacja Vital Strategies, która wspiera Partnerstwo dostrzega kluczową rolę miast w zakresie efektywnej realizacji działań zapobiegającym chorobom niezakaźnym i urazom. Przykładowo: miasto Bandung w Indonezji wprowadziło nowe prawo dotyczące środowiska wolnego od dymu tytoniowego. W Ameryce Łacińskiej, cztery miasta działające w ramach Partnerstwa stworzyły w okresie pandemii blisko 62 km nowych tras dla rowerzystów - nie tylko po to, aby zapewnić możliwość bezpiecznego podróżowania w okresie globalnej pandemii, ale również po to, aby zrealizować długoterminowe cele związane z bezpiecznym zrównoważonym transportem i mobilnością miejską.

Miasta od dawna pełnią rolę siły napędowej zdrowia publicznego, co jest tym bardziej istotne w związku z faktem, że zgodnie z przewidywaniami do 2050 roku miasta wchłoną do 68 proc. światowej populacji – mówi José Luis Castro, prezes i dyrektor generalny Vital Strategies. – Choć obfite żniwo chorób niezakaźnych i urazów wciąż pozostaje wyzwaniem, możemy pochwalić się niesamowitym postępem, jaki poczyniły miasta, które dołączyły do Partnerstwa. Nasza globalna sieć wskazuje drogę do wielkich systemowych zmian zmierzających do poprawy zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców miast na całym świecie  – dodaje.

Więcej informacji na temat Partnerstwa na rzecz Zdrowych Miast, a także pełna lista 14 działań interwencyjnych znajduje się na stronie internetowej pod adresem:

https://partnershipforhealthycities.bloomberg.org/