null

Warszawa dla uchodźców z Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
widok Dworca Wschodniego wewnątrz z napisami i informacjami niebiesko-żółtymi dla Ukraińców
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski w punkcie informacyjnym na Dworcu Wschodnim | Autor: Ewelina Lach

Stolica pomaga ukraińskim uchodźcom. Czynne są punkty informacyjne, zbierana jest pomoc i oferty miejsc noclegowych. Wolontariusze kierują do miejsc, gdzie przybywający znajdą opiekę. Miejskie autobusy i tramwaje jeżdżą dziś z flagami Ukrainy i Warszawy.

Od wczoraj działa kolejny punkt informacyjny – na Dworcu Wschodnim. Dziś rano odwiedził go prezydent Rafał Trzaskowski. Rozmawiał z uchodźcami, którzy przyjechali w jednej z grup.

Miasto nieustannie monitoruje sytuację związaną z napływającymi grupami uchodźców. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki. Chcemy rzeczywiście im pomóc – zapewnić dach nad głową, spokój i bezpieczeństwo. Większość ludzi przyjeżdża tutaj do przyjaciół, znajomych, ale zdarza się, że ich nie mają, wtedy szukamy im noclegu. Udzielamy im także pomocy psychologicznej, mamy w tym także doświadczenia z 2014 i 2015 roku. Do tej pory zgłosiło się także już ponad 1000 wolontariuszy w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Wielkie podziękowania, bo warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Warszawa nie jest obojętna wobec tragedii obywateli Ukrainy. Są bardzo dzielni, to nasz obowiązek, żeby wesprzeć ich w tym tragicznym czasie – podkreśla prezydent Trzaskowski.

Działają też inne punkty informacyjne – przez całą dobę w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego)**. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci i przewijak. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty. Działają już także punkty na Dworcu Zachodnim. Tam także przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stać będzie miejski autobus, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej..

Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115.

Rozmawiałem też dzisiaj z merem naszego partnerskiego miasta Charkowa Ihorem Terechowem. Miasto i jego mieszkańcy trzyma się dzielnie. Ukraińcy dziękują wszystkim Polakom za wyrazy solidarności i za konkretną pomoc dla swoich obywateli, którą świadczymy na ulicach Warszawy – przekazuje prezydent Rafał Trzaskowski.

Dostępne są szczepienia w miejskich punktach, być może dostępne będą też bezpłatne testy, po wcześniejszym porozumieniu z wojewodą.

Przygotowujemy punkty opieki weterynaryjnej, dla zwierząt które przyjechały ze swoimi opiekunami do Warszawy.

Kompleksowa informacja – do dalej?

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. W punkcie pracują osoby posługujące się  językiem ukraińskim.

W najbliższych tygodniach CWW uruchomi kursy języka polskiego dla cudzoziemców na poziomie podstawowym.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Od dzisiaj działa też dodatkowy numer telefonu – 505 700 701 identyfikowalny jako Warszawska Infolinia dla obywateli Ukrainy.

Wszystkie trzy numery telefonu dostępne są w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień.

Przyszły pobyt w mieście

Ratusz przygotowuje już wolne miejsca w przedszkolach i szkołach – szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.

Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówi Rafał Trzaskowski.

Poszukiwani - wolontariusze i noclegi

Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można składać przez formularz ochotnicy.waw.pl/darczyncy.

Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

** Aktualizacja z 2.03.2022 r.: PKiN nie pełni obecnie funkcji punktu informacyjnego

widok Dworca Wschodniego wewnątrz z napisami i informacjami niebiesko-żółtymi dla Ukraińców
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Podróżny z dużym czerwonym plecakiem korzysta z punktu informacyjnego dla Ukraińców
Dwójka uchodźców z Ukrainy, kobieta i mężczyzna w punkcie informacyjnym na Dworcu Wschodnim
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski w otoczeniu dziennikarzy rozmawia z kobietą przybyła z Ukrainy do Polski na czas konfliktu zbrojnego
Na Dworcu Wschodnim przybyła do Warszawy Ukrainka opowiada swoją historie. Słuchają ją siedzący naprzeciwko niej Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, za nim stoi wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.