null

Warszawa dla najmłodszych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Szary piętrowy budynek z wejściem głównym - elewacja budynku jest obłożna cienkimi paskami z drzewa
Przedszkole przy ul. Rembrandta na Targówku

20 września obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji warto przypomnieć o działaniach miasta na rzecz najmłodszych mieszkanek i mieszkańców.

W Warszawie do 360 miejskich przedszkoli uczęszcza blisko 50 tys. dzieci. Stołeczny samorząd konsekwentnie inwestuje w edukację małych warszawianek i warszawiaków, a miasto współfinansuje również zajęcia dodatkowe dla najmłodszych.

W stolicy realizujemy rekordowy program inwestycji oświatowych. Dzięki temu z nowoczesnych przedszkoli mogą korzystać maluchy w kolejnych dzielnicach Warszawy. Od 2018 r. oddaliśmy do użytku aż 26 całkowicie nowych placówek. W ostatnich 4 latach wybudowaliśmy i otworzyliśmy również 12 nowych szkół. Dzięki temu stworzyliśmy łącznie ponad 13 tys. nowych miejsc dla uczniów i przedszkolaków. A w ramach programu „Kulturalny przedszkolak” przeznaczamy blisko 3 mln zł na wyjścia maluchów do kin czy teatrów. Wiemy, że to ulga dla portfeli warszawskich rodziców w czasie szalejącej drożyzny i duża atrakcja dla dzieci – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – A dzisiaj z okazji Dnia Przedszkolaka wszystkim maluchom życzę najlepszej zabawy i dużo radości! – dodaje prezydent.

W ramach miejskiego programu obecnie trwa budowa kolejnych 4 przedszkoli (przy ul. Siemiatyckiej na Bemowie, ul. Hennela w Ursusie, ul. Krakowiaków we Włochach a także ul. Burakowskiej na Woli) i 4 szkół, w tym pierwszego miejskiego liceum w Wesołej. Kolejnych 8 placówek jest projektowanych (5 przedszkoli i 3 szkoły). Ze stołecznego budżetu finansowane są również modernizacje i remonty placówek oświatowych w całej Warszawie – w tym roku to kwota ponad 120 mln zł.

Rekordowy budżet na inwestycje w oświacie

Od 2018 roku z budżetu miasta przeznaczyliśmy na inwestycje oświatowe łącznie ponad 1,5 mld zł, a kolejne 500 mln zł planujemy wydać jeszcze do końca tego roku – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację. – Dla porównania, w ramach Polskiego Ładu, Warszawa otrzymała dofinansowanie na łączną kwotę nieco ponad 120 mln zł na realizację jedynie trzech placówek przedszkolno-oświatowych, z czego niecałe 28 mln zł na budowę i wyposażenie przedszkola przy ul. Rembrandta na Targówku – dodaje.

Placówka działa już od września i powstała dzięki dobudowaniu skrzydła do istniejącej szkoły podstawowej przy ul. Rembrandta 8. Przedszkole jest przeznaczone dla ponad 220 dzieci w wieku 3-6 lat. Budynek placówki jest dwukondygnacyjny i ma powierzchnię blisko 2,4 tys.m2. Na parterze znajdują się 4 sale przedszkolne, natomiast na piętrze 5 sal. Każda z nich posiada własny zespół sanitarny z zapleczem i pomieszczenie do przechowywania leżaków*. W ramach inwestycji zostanie również wykonane zagospodarowanie terenu, które obejmuje m. in. budowę zespołu boisk zewnętrznych na potrzeby szkoły, placów zabaw z urządzeniami sensorycznymi, boiska wielofunkcyjnego oraz nasadzeń.

Kulturalnie od najmłodszych lat

Aby zapewniać warszawskim maluchom większy dostęp do placówek kulturalnych i dodatkowe możliwości rozwoju, miasto uruchomiło program „Kulturalny przedszkolak”. W ramach projektu Warszawa przekaże, w ciągu roku kalendarzowego, 50 zł dofinansowania na każde dziecko w wieku 3-6 lat, które uczęszcza do samorządowego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach podstawowych. To środki na wspólne wyjścia do kin, muzeów czy teatrów.

Szczepienia przeciw grypie dla najmłodszych

W trosce o zdrowie najmłodszych mieszkanek i mieszkańców, w ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60. miesiąca życia w przychodniach na terenie miasta. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki. W ramach programu finansowane są obie. Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 0,5 mln zł w latach 2022-2025.

* Zadanie inwestycyjne dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (85 proc.) tj.: 27 943 657,51 zł.