null

Warszawa dla kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

Według danych demograficznych, większość osób mieszkających w stolicy to kobiety. Dlatego, w przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet, Warszawa podsumowuje miejską ofertę wsparcia dostępną dla wszystkich mieszkanek.

Drogie Warszawianki, niezależnie od Waszych przekonań, niezależnie od sytuacji politycznej, konsekwentnie od lat, wspieramy każdą z Was. Z okazji Waszego Święta, życzę Wam poszanowania Waszych praw, równości i swobody decyzji na co dzień. Program Warszawa dla kobiet, był pierwszym, który ogłosiłem w kampanii w 2018 r. i cieszę się, że udało się go zrealizować. Z myślą o Was Warszawa finansuje program leczenia niepłodności, a przyszłym mamom zapewniamy również bezpłatne szkoły rodzenia i najlepszą opiekę w miejskich szpitalach, a później bezpłatne miejsce w żłobku. Uruchomiliśmy również Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, jedyną w swoim rodzaju miejską placówkę medyczną dostępną dla każdej warszawianki – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Aby wspierać kobiety w powrocie do aktywności zawodowej w ostatnich latach stworzyliśmy 17 tys. nowych miejsc opieki w żłobkach i wybudowaliśmy 26 nowych przedszkoli. Oferujemy również bezpłatne szczepienia dla maluchów, nastolatek i seniorek. W tym roku uruchamiamy nowe programy zdrowotne: wykrywania osteoporozy oraz bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla pacjentów z chorobą nowotworową – wylicza prezydent.

Dbamy o mamy – przyszłe i obecne

Warszawa, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce finansuje program leczenia niepłodności już od 2017 roku.

Do dziś, dzięki miejskiemu programowi in vitro, przyszło na świat ponad 2,3 tys. dzieci, z czego tylko w 2023 roku – urodziło się dokładnie 532 maluszków. Dotychczas przeznaczyliśmy na realizację programu ponad 54 mln zł – wylicza prezydent Trzaskowski.

Z warszawskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością skorzystało już niemal 9,6 tys. par. Na obecną, 3. edycję programu miasto planuje przeznaczyć ponad 40 mln zł.

Warszawa finansuje również bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne nt. przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek, które spodziewają się dziecka. Na trwającą edycję, realizowaną w latach 2023-2025, Warszawa przeznaczy niemal 16 mln zł.

Dla zdrowia kobiet

Przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz placówkach, gdzie znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze. Trzy z miejskich szpitali (Szpital Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Co ważne, zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkanek, w 2023 r. miasto zainaugurowało działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) z siedzibą przy ul. Inflanckiej. To placówka, która gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku – od juniorki do seniorki. W minionym roku WIZK odwiedziło ponad 21 tys. pacjentek i urodziło się tam blisko 1,3 tys. dzieci.

Z myślą o kobietach ze szczególnymi potrzebami miejskie szpitale wyposażone są w fotele ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnością ruchową – takie gabinety są w Szpitalu Praskim, Bielańskim, Centrum Medycznym Żelazna, Szpitalu św. Rodziny, Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet oraz przy ul. Solec 93.

Warszawa oferuje również szereg bezpłatnych szczepień – małych dzieci oraz seniorek i seniorów przeciw grypie sezonowej, nastolatków przeciw HPV. Już na wiosnę mieszkanki Warszawy powyżej 65. r. życia, będą mogły korzystać z programu z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy pn. „Niezłomne Warszawianki”.

Opieka dla maluchów

Aby wspierać powrót kobiet do aktywności zawodowej Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziła program bezpłatnych żłobków – z tej formy wsparcia mogą skorzystać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie. Do dyspozycji warszawskich rodzin jest dziś ponad 17 tys. miejsc bezpłatnej opieki. 

W latach 2019-2023 zakończono 15 inwestycji żłobkowych, w tym 5 modernizacji istniejących placówek i 10 nowych żłobków. Do końca 2024 roku planowane jest oddanie jeszcze 8 placówek, m.in. na Targówku, Białołęce, Ochocie, Woli, Bemowie. W najbliższych tygodniach planowane jest otwarcie dwóch kolejnych żłobków przy ul. Chodeckiej na Targówku oraz przy ul. Cokołowej na Bemowie.

Poza tym od 2019 r. miasto wybudowało i uruchomiło dokładnie 26 nowych przedszkoli w 12 dzielnicach. Obecnie trwa budowa 5 placówek (po 1 na Bemowie, Żoliborzu, Woli, w Ursusie, Włochy), a kolejne 4 przedszkola są na etapie projektowania.

Warszawa dba o bezpieczeństwo kobiet

W związku z przypadkami groźnych przestępstw popełnianych przez kierowców taksówek na terenie miasta, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, przede wszystkim kobiet, Warszawa podjęła decyzję o finansowaniu dodatkowych patroli policyjnych. Poza tym miasto i uprawnione służby (Policja, Straż Graniczna oraz Inspekcja Transportu Drogowego) cyklicznie przeprowadzają kontrole komercyjnych przewoźników. W ślad za tym przeprowadzono także kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu kobiet w przejazdach osobowych „na aplikację”.

Ponadto, w trosce o warszawianki Straż Miejska realizuje program „Bezpieczna Warszawianka”. Jego celem jest nauka podstawowych technik samoobrony, zajęcia sportowe na macie, szkolenia z podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia. Od 2019 roku, w 9 edycjach programu przeszkolono blisko 1,1 tys. kobiet.

Dodatkowo, w ostatnich latach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano ponad 20 projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych poświęconym nauce samoobrony kobiet z wykorzystaniem różnych sztuk walki. Wzięło w nich udział ponad 1,6 tys. uczestniczek.

Obecnie kończy się zimowa edycja „Bezpiecznej Warszawianki”, ale kolejna, wiosenna rozpocznie się na początku kwietnia. Więcej informacji należy szukać na stronie internetowej Straży Miejskiej. Z kolei, kursy w ramach budżetu obywatelskiego oraz szczegóły uczestnictwa znajdują się na stronie budżetu.

Wsparcie dla kobiet w kryzysie

Miasto działa także na rzecz ochrony kobiet przed różnymi rodzajami przemocy zarówno  seksualnej, jak i ekonomicznej czy psychicznej. Poza tym zapewnia dostęp do informacji oraz do zróżnicowanej oferty poradnictwa, wsparcia psychologicznego i prawnego. 

W Warszawie, we wszystkich 18 dzielnicach, funkcjonują zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz punkty informacyjno-konsultacyjne, w których wsparcie otrzymają osoby potrzebujące pomocy.

Warszawianki w potrzebie zawsze mogą się zwrócić także do Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz dotkniętych przemocą w rodzinie. Ośrodek świadczy nieodpłatne, specjalistyczne usługi psychologiczne, prawne i socjalne w formie interwencji kryzysowej oraz specjalistyczne poradnictwo rodzinne.

Miasto zrealizowało także kampanię pt. „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć”, „Sztuka reagowania na przemoc”, która rozpowszechniała gest zaciśniętej dłoni, oznaczający wołanie o pomoc oraz angażuje się w walkę z ubóstwem menstruacyjnym m.in. poprzez propagowanie różowych skrzyneczek z materiałami higienicznymi dla dziewcząt w warszawskich placówkach, w tym w szkołach.

Warszawska Rada Kobiet

Powołana w 2019 r. Warszawska Rada Kobiet działa na rzecz równości płci, praw kobiet oraz eliminacji wszelkich form dyskryminacji w Warszawie. Rada angażuje się także w działania mające na celu poprawę sytuacji kobiet w mieście i wpływanie na decyzje podejmowane przez władze poprzez wspieranie kampanii społecznych, organizowanie dyskusji, warsztatów i akcji charytatywnych.

Zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego, również w 2019 r., utworzono stanowisko Pełnomocniczki Prezydenta m.st. Warszawy ds. kobiet. Do zadań pełnomocniczki należy koordynacja realizacji miejskiej polityki na rzecz kobiet. Od 2021 r. tę funkcję pełni Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.