null

Wsparcie dla kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie kobiety rozmawiają przy biurku

Od początku bieżącej kadencji kwestie związane z prawami kobiet i ich wsparciem należą do priorytetów miasta. Projekty i programy skierowane do warszawianek obejmują wiele dziedzin życia – od ochrony prawnej po zdrowie.

W 2019 r. powołaliśmy Pełnomocniczkę Prezydenta m.st. Warszawy ds. Kobiet i Warszawską Radę Kobiet. Obie instytucje zapewniają władzom stolicy wsparcie eksperckie i doradcze. Przeciwdziałamy również przemocy wobec kobiet, budując „łańcuch pomocy" – system wsparcia dla ofiar przemocy domowej poprzez specjalistyczną pomoc prawną, socjalną i psychologiczną.

W ramach programu Warszawa dla kobiet realizujemy też warszawski program in vitro i zapewniamy dostęp do ginekologa „bez klauzuli sumienia” w placówkach miejskich. Wprowadziliśmy również program bezpłatnych szczepień profilaktycznych dla nastolatków przeciw HPV – wirusowi, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy i wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Właśnie z myślą o zdrowiu mieszkanek stolicy tworzymy Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Będzie to pierwsza tego typu wielospecjalistyczna placówka w Warszawie. Stworzymy wyjątkowe miejsce, w którym każda kobieta, od dziewczynki do seniorki, otrzyma kompleksową pomoc medyczną.

Troszczymy się także o mamy, które chcą być aktywne na rynku zawodowym. Warszawa jest pierwszym i jedynym miastem w Polsce, które oferuje mieszkańcom bezpłatne żłobki. Zapewniamy już ponad17 tys. miejsc dla maluchów, a liczba ta stale rośnie. Inwestujemy w budowę nowych miejskich placówek i współpracujemy ze żłobkami prywatnymi.

Status projektu:

Status projektu - zrealizowany

 

 

Więcej informacji o wsparciu społecznym w Warszawie: wsparcie.um.warszawa.pl