null

Warszawa buduje mieszkania komunalne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
projekt budynku komunalnego przy ul. Cyrulików w Rembertowie
Autor: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak

Nowe mieszkania komunalne powstaną w kilku warszawskich dzielnicach. Miasto podpisało umowę na budowę domu w Rembertowie. Projektowane są inwestycje na Białołęce i we Włochach, kończy się przebudowa budynku na Powiślu.

Podpisana umowa na budowę w Rembertowie

W ostatnim tygodniu podpisaliśmy umowę na budowę kolejnych mieszkań, tym razem w dzielnicy Rembertów. Budujemy czterokondygnacyjny budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalem usługowym, garażem w parterze, zagospodarowaniem terenu i zieleni oraz niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. Cyrulików - powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra- to jedna z wielu inwestycji budownictwa komunalnego, którą realizujemy - dodała.

Od piętra 2. do 4. zaprojektowano 24 lokale mieszkalne o łącznej powierzchni 903,04 m2. Każde mieszkanie posiada taras lub balkon. Termin realizacji jest zaplanowany na koniec roku 2024 a kwota inwestycji to 11 296 800 zł.

Obecnie w Rembertowie jest 340 lokali komunalnych, w których mieszka 727 osób.

Budynek komunalny na Białołęce – ogłoszenie postępowania

Miasto Stołeczne Warszawa planuje również wybudowanie budynku komunalnego przy ul. Marywilskiej na Białołęce. Oferty w ramach Programu Funkcjonalno-Użytkowego można składać do 5 stycznia 2023 roku za pośrednictwem platformy MarketPlanet. Ma powstać ok. 60 mieszkań z usługami w parterze oraz w części podziemnej z garażem dla samochodów osobowych.  

Nowe budynki komunalne powstaną we Włochach

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta ogłasza konkurs architektoniczny na koncepcję zespołu budynków mieszkalnych przy ul. 1 Sierpnia 30B w dzielnicy Włochy. Na terenie nieruchomości będzie realizowana budowa do 300 mieszkań z usługami, parkingiem oraz zagospodarowaniem terenów zieleni. Zespół budynków będzie przeznaczony na potrzeby budownictwa komunalnego.

Mieszkania w trakcie remontu

Trwa przebudowa budynku mieszkalnego przy ul. Solec 46 i ul. Solec 46A.

Na realizację zadania w Wieloletnim Planie Finansowym zarezerwowano środki w wysokości 25,7 mln.  Inwestycja rozpoczęła się w grudniu 2021 r. Prace wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Do końca 2022 r. planowane jest wydatkowanie środków ok. 12 mln zł. Zakończenie umowy przewidziane jest na 30.06.2023 r.

Realizacja tego zadania uzyskała bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat BGK w wysokości 13 mln. Ma powstać czteropiętrowy budynek z piwnicą oraz lokalami użytkowymi w parterze.

Lokale komunalne w Warszawie

Liczba mieszkań przygotowywanych i budowanych w inwestycjach TBS i komunalnych to łącznie 2 195 lokali, w tym 1 446 w ramach TBS i 749 w budownictwie komunalnym. W dzielnicach powstają kolejne mieszkania. 

W latach 2018-2022 na remonty i modernizacje budynków i lokali z zasobu m.st. Warszawy  przeznaczono  ponad 1,05 mld zł  w tym 412 mln na wydatki inwestycyjne oraz 245 mln zł  na remonty ok. 9 000 mieszkań komunalnych.

Od początku kadencji 12 793 gospodarstw domowych otrzymało pomoc mieszkaniową w ramach tzw. „lokali komunalnych”.

Na koniec 2021 r. zasób m.st. Warszawy liczył 81 365 lokali mieszkalnych, przeznaczonych do pomocy, natomiast liczba wszystkich oddanych mieszkań komunalnych i TBS w latach 2015-2022 to 1 183 lokale.

Nowe inwestycje komunalne realizujemy także w dzielnicach Praga Południe i Ursus.