null

Warszawa buduje energooszczędne mieszkania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

W Wawrze przy ul. Derkaczy dobiegają końca prace konstrukcyjne budynku TBS Warszawa Południe. Inwestycja będzie przykładem wykorzystania energooszczędnych technologii podczas użytkowania.

Miejskie inwestycje to nie tylko coraz więcej mieszkań dla warszawianek i warszawiaków, ale również coraz nowocześniejsze i zawierające wyśrubowane, ekologiczne standardy projekty. W tej chwili jesteśmy na różnym etapie realizacji 2840 mieszkań i nie mamy zamiaru się zatrzymać, chcemy dalej rozwijać ten program. Dzisiaj wmurujemy kapsułę czasu, żeby ten dzień uwiecznić. Umieścimy w niej dzisiejszą prasę i 5 zasad tworzenia budynków mieszkalnych w Warszawie, co do których przestrzegania się zobowiązujemy. Będziemy tak realizować nasze inwestycje, żeby zachować wszelkie standardy zgodne z ochroną środowiska, klimatu i energooszczędnością – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 

Energooszczędne rozwiązania

W budynku zostaną zastosowane odnawialne źródła energii. Przewidziano realizację pomp ciepła gruntowych oraz montaż pomp ciepła powietrznych, dzięki którym budynek zostanie zaopatrzony w ciepłą wodę użytkową oraz w centralne ogrzewanie. Inwestycja będzie posiadała elementy, które mają wpływ na energochłonność w taki sposób, aby uzyskać jak najniższy wskaźnik energii pierwotnej. Jest to parametr, który określa ilość zużywanej nieodnawialnej energii, która potrzebna jest do użytkowania budynku. Dodatkowo zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Ta inwestycja jak wiele innych podejmowanych przez miasto jest bardzo ważna, ponieważ buduje naszą tkankę tak istotną w ostatnich czasach. Wiem, że jest bardzo duży deficyt na rynku mieszkaniowym, ale bardzo wyraźnie widać, że władze miasta i podlegające mu spółki podejmują wiele działań, aby rynek był jak najbardziej zaspakajany. Widać bardzo wyraźnie, że m.st. Warszawa jest jednym z liderów jeżeli chodzi realizowanie polityki  mieszkaniowej – powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

O inwestycji

W projekcie zaplanowano 66 mieszkań na wynajem, jedno-, dwu- i trzy- pokojowych o zróżnicowanej wielkości od 25 do 80 m2. Sześć z nich będzie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Budynek będzie posiadał  obsługującą go infrastrukturę techniczną i drogową oraz podziemny garaż.

Zobacz galerię (3 zdjęć)