null

Warszawa apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskim kobietom i dzieciom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kobieta z małym dzieckiem na ręku stoją przed punktem informacyjnym. Oboje ubrani w kurki zimowe i czapki. Po lewej stronie roll-up informacyjny: na niebieskim tle napis żółtą czcionką: Punkt m.st. Warszawy, na dole logotyp syrenki Warszawskiej. Przed roll-upem flaga Ukrainy.
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski i prezes Fundacji La Strada, Irena Dawid-Olczyk | Autor: Ewelina Lach

Z każdym dniem rośnie liczba przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy. Większość osób oferujących im pomoc, ma dobre intencje. Ale niestety niektórzy chcą wykorzystać trudną sytuację. Dlatego Warszawa wspólnie z organizacją pozarządową La Strada apelują o zapewnienie przybywającym kobietom i dzieciom odpowiedniej ochrony, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i handlu ludźmi.

Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne. Przy tak dużej liczbie osób – głównie kobiet z dziećmi – naszym obowiązkiem jest właśnie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety, jak w przypadku każdego kryzysu, pojawiają się osoby, choć na szczęście nie jest ich wiele, które chcą wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji – zwracał uwagę Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jednocześnie wskazał, by jak najszybciej rozpocząć rejestrację przybywających do Polski dzieci oraz stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców na terenie całego kraju. Pozwoli to m.in. określić dokąd finalnie udają się osoby przybywające z Ukrainy i jakie są ich dalsze losy. Jako najlepszą platformę do organizacji takiego systemu wskazał Unię Europejską, która ma już w tym zakresie doświadczenie.

Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom jest także weryfikacja mieszkań, do których trafiają. Warszawa prowadzi takie działania od momentu rozpoczęcia kryzysu uchodźczego. Stołeczni wolontariusze i koordynatorzy są odpowiednio instruowani, na co zwracać uwagę podczas takiej weryfikacji.

O konieczności wypracowania odpowiedniego systemu bezpieczeństwa mówiła też Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada.

Myślę, że 99% osób ma dobre chęci. Ale niestety obudziły się też hieny, zdarzały się różne sytuacje. Podejrzewamy, że mogą pojawić się także sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy. Żadne prawa, nie mówimy tu tylko o prawach człowieka, nie są zawieszone – przypominała.

Prezes przedstawiła również przygotowaną przez Fundację w kilku językach ulotkę z pięcioma zasadami bezpieczeństwa:

  • trzymajcie się dwójkami, trójkami. Nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo.
  • poproś osobę, która oferuje Ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości
  • zapytaj na jakich warunkach oferowana jest pomoc
  • zapisuj numery telefonów osób, które Ci pomagają. Mogą się przydać.
  • w sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do Fundacji La Strada: +48 605 687 750.

Sytuacja w stolicy

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy przybyło 1,6 mln osób. Ponad 350 tys. dotarło do Warszawy, większość z nich zdecydowała się tu zostać – to już 15 procent całej ludności miasta. Coraz częściej przybywający do stolicy potrzebują wsparcia z zewnątrz, nie mają tutaj rodziny ani przyjaciół. Dziś o nocleg w warszawskich punktach pyta już około 30 procent osób, jeszcze kilka dni temu było to 5-10 procent.

Warszawa stara się stale odpowiadać na to zapotrzebowanie. W tej chwili w miejskich punktach noclegowych przebywa ponad 2 tysiące osób, w tym ponad 800 dzieci. Zapewniane jest też wsparcie medyczne i psychologiczne. Przygotowywane są warszawskie placówki oświatowe. Już teraz uczą się tam niemal 4 tysiące ukraińskich uczniów, a każdego dnia przybywa ich około tysiąca.

Fasada budynku Dworca Wschodniego. Na szklanej części fasady duży transparent w kolorach flagi ukraińskiej, niebieskim i żółtym. Na transparencie napis: Uwaga! Punkt informacyjny znajduje się na dworcu. Napis jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Wnętrze dworca wschodniego. Stojący tyłem rodzic trzyma dziecko na barana, na plecach ma plecak. Przed nim widać wolontariuszy: kobieta i mężczyzna, którzy ubrani są w kamizelki odblaskowe
Mężczyzna odwrócony tyłem. Ma na sobie kamizelkę ochronną z napisem straż miejska
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i strażacy na dworcu wschodnim. Z jednym ze strażaków Prezydent wymienia uścisk dłoni
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i starsza kobieta w maseczce na dworcu wschodni. Kobieta coś opowiada Prezydentowi, trzyma w ręku długopis i otwarty mały notatnik
Dworzec wschodni. Konferencja prasowa. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i prezes Fundacji La Strada, Irena Dawid-Olczyk stoją przed mikrofonami. Kobieta trzyma w ręku kartkę-ulotkę z wypisanymi z języku polskim 5 zasadami bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną na Ukrainie
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i prezes Fundacji La Strada, Irena Dawid-Olczyk uśmiechają się do siebie i wymieniają uścisk dłoni. Kobieta ma na sobie czarną futrzaną czapkę. W drugiej ręce trzyma złożoną kartkę a4
Kobieta z małym dzieckiem na ręku stoją przed punktem informacyjnym. Oboje ubrani w kurki zimowe i czapki. Po lewej stronie roll-up informacyjny: na niebieskim tle napis żółtą czcionką: Punkt m.st. Warszawy, na dole logotyp syrenki Warszawskiej. Przed roll-upem flaga Ukrainy.
Na szklanej szybie przyklejone 3 kartki. Granatowa w języku polskim informuje, że znajduje się tu punkt informacyjny m.st. Warszawy. Na kolejnych informacje po ukraińsku. Na jednej z kartek prezentowanych jest 5 zasad bezpieczeństwa opracowanych przez Fundacje La Strada.

Załączniki: