null

Warszawa apeluje o strategię

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski stojący przy mikrofonie na tle niebieskiej ścianki oraz drzwi
Prezydent Rafał Trzaskowski apeluje o strategię

Dwa miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma jasne przesłanie: potrzebna jest europejska i ogólnopolska strategia pomocy uchodźcom. Koszty pomocy już idą w miliony, a po eskalacji działań w Donbasie można spodziewać się kolejnej fali uchodźców

300 tys. ludzi

Od 24 lutego do Polski z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia do Polski przybyło niemal 3 mln osób (głównie kobiet i dzieci). Niemal 700 tys. przyjechało do Warszawy. Miasto szacuje, że na stałe przebywa u nas ok. 300 tys. osób, a kiedy jedni wyjeżdżają, przybywają kolejni.

86,5 tys. uchodźców Ratusz zapewnił schronienie. Wielu pomagają znajomi, rodziny albo obcy ludzie. Prezydent osobiście dziękuje 10 tys. wolontariuszy zaangażowanych w pomoc.

Urzędnicy codziennie nadają numery PESEL uchodźcom, Wczoraj nadano ponad 1750 numerów PESEL, a łącznie – ponad 88 tys.

Apeluję do naszch ukraińskich gości, aby po numery PESEL zgłaszali się do Centralnego Punktu Rejestracji PESEL m.st. Warszawy na Stadionie Narodowym. Został on utworzony z myślą o nich. Punkt jest przygotowany na przyjęcie nawet 3 tys. osób dziennie – to dużo więcej niż liczba chętnych obecnie. Obsługa tam odbywa się bardzo sprawnie, a przy okazji można zjeść ciepły posiłek. Pozwoli nam to odciążyć punkty dzielnicowe, w których odbywa się obsługa wszystkich mieszkańców – mówi prezydent.

100 tysięcy dzieci

Warszawskie szkoły i przedszkola w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przyjęły 16 616 uczniów i wychowanków z Ukrainy. To liczba dzieci, która zapełniłaby ok. 25 szkół. A to i tak zabezpiecza tylko niewielką część potrzeb – miasto ocenia, że jest u nas ok. 100 tys. ukraińskich dzieci.

 Jesteśmy przekonani, że większość dzieci z Ukrainy powinna kontynuować naukę w ukraińskich szkołach w systemie zdalnym. Tworzymy punkty, które taką naukę wspierają. Ale tu potrzeba strategii ogólnopolskiej. Apelujemy do rządu o umożliwienie tworzenia i dotowania niepublicznych „domowych punktów wychowania przedszkolnego” dla maksimum siódemki dzieci – mówi prezydent.

Propozycję przepisów w tym zakresie samorządowcy zgłosiliśmy w senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Taka zmiana stworzy podstawy prawne do powstawania takich placówek. Da również szansę na zatrudnienie dla kobiet z Ukrainy.

Potrzeba strategii

Apeluję cały czas o strategię. Potrzebna jest strategia na poziomie europejskim i polskim. Wielu naszych gości pyta, czy jeżeli zarejestruje się w Polsce numerem PESEL, to nie stracą wsparcia w innych państwach Unii Europejskiej. To wymaga wyjaśnienia na poziomie europejskim – mówi Rafał Trzaskowski. - Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego rządzący nie zwrócili się do Unii Europejskiej o uruchomienie platformy solidarności i mechanizmu dobrowolnej relokacji. Bez strategii na poziomie europejskim żadne państwo, a tym bardziej żaden samorząd sobie z tym nie poradzi.

Prezydent podkreśla, że populacja Warszawy zwiększyła się o 15 proc. To olbrzymie obciążenie jeśli chodzi o wszystkie usługi, która miasto oferuje: komunikacja miejska, wodociągi, zagospodarowanie odpadów, edukacja, służba zdrowia. Te koszty już dziś idą w setki milionów złotych, a w perspektywie miesięcy i lat będą miliardy

Słyszymy, że rządzący już otrzymują wsparcie z UE. Polska otrzymała 559 mln euro zaliczki z funduszu EU-React na sfinansowanie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Apeluję, żeby część tych pieniędzy szła na pierwszą linię frontu pomocy, do samorządów i organizacji pozarządowych – mówi prezydent.