null

Wars i Sawa grają w szachy nad Wisłą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przy stolikach szachowych rozstawionych nad Wisłą siedzą gracze, w tle rzeka i pylony mostu Świętokrzyskiego
Cotygodniowe Szachy nad Wisłą

Program „WARS i SAWA grają w szachy”, stoliki do gry na bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą, turnieje dla dzieci i dorosłych. W przypadającym 20 lipca Międzynarodowym Dniu Szachów można powiedzieć: dzieje się szachowo w stolicy!

Szachy w szkole

Szachy znacznie poprawiają koncentrację, zwiększają wytrwałość i cierpliwość dzieci, pozwalają rozwinąć intuicję i pamięć, a przede wszystkim umiejętności podejmowania decyzji i analitycznego myślenia. Dlatego warto je upowszechniać i wykorzystywać w procesie edukacji.

Miasto już dekadę temu uruchomiło największy w Polsce i rozpoznawalny w świecie program nauki gry w szachy dla dzieci z klas I-III.

Program „WARS i SAWA grają w szachy” to największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju. Objął on 70 proc. naszych podstawówek i ponad 600 nauczycieli i nauczycielek – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym i stanowi część ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Dzieci z wytypowanej klasy (pierwszej lub drugiej) szkoły podstawowej uczą się gry w szachy przez dwa lata, przez jedną godzinę tygodniowo. Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni nauczyciele, którzy mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej i konsultować się z koordynatorem merytorycznym. Mogą ponadto uczestniczyć w tematycznych kursach doskonalących, w latach 2020-2021 np. w zakresie prowadzenia zdalnej edukacji szachowej.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego wśród szkół z pilotażu jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne tej gry. Uczniowie stołecznych „klas szachowych” lepiej dodawali i odejmowali, a także szybciej reagowali na humor w teście poznawczym.

Uczniowie z całej Polski spotykają się corocznie podczas ogólnopolskiego turnieju finałowego, organizowanego w ramach projektu. Podczas tegorocznego finału zwyciężyła reprezentacja SP 48 w Krakowie przed SP 62 w Krakowie i SP 13 w Mielcu. Na czwartym miejscu uplasowała się drużyna z SP 321 w Warszawie, a kolejne stołeczne ekipy to reprezentanci SP 392 i SP 360.

Jesienią Ratusz planuje uruchomić kolejną edycję projektu „WARS i SAWA grają w szachy”, z kursem podstawowym z metodyki nauczania gry w szachy dla kolejnej grupy nauczycieli.

Warszawa dostała Hetmana

W stolicy gra w szachy jest także elementem terapii dla uczniów z różnymi dysfunkcjami w szkołach i placówkach specjalnych (w ramach projektu „Rehabilitacja przez Szachy”).  Od roku szkolnego 2015/2016 rozgrywki szachowe dla najmłodszych weszły na stałe do programu Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

W I edycji stołecznego konkursu „Najciekawsza mapa edukacyjna WawaCraft” była specjalna kategoria SzachoWawaCraft. Zobacz film przygotowany przez zwyciężczynię..

Za swoje działania i wprowadzenie zajęć szachowych do szkół stolica w 2015 r. otrzymała „Hetmana” i „Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego”.

Szachy nad Wisłą

W szachy można grać też na bulwarach wiślanych. Wiosną 2018 r. na bulwarze im. Jana Karskiego – który był zapalonym szachistą – umieszczono kamienne szachownice.

Od ponad dwóch lat Dzielnica Wisła wraz z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych organizuje cykliczne spotkania Szachy nad Wisłą.

Co sobotę w ciepłe dni organizatorzy czekają z szachami i profesjonalnymi zegarami szachowymi na bulwarze Patton'a. Gdy jest zimno spotkania są przenoszone – do Pawilonu Edukacyjnego Kamień na Golędzinowie lub do pobliskiego Bosmanatu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Można przyjść niezależnie od poziomu – na miejscu są instruktorzy, którzy nauczą od podstaw tajników gry.

W ramach Szachów nad Wisłą organizowane są dwa razy w roku turnieje o Puchar Dzielnicy Wisła. A raz w miesiącu pod mostem Świętokrzyskim odbywają się regularne treningi szacho-boksu.

Jeszcze w tym roku planowane są też w klubokawiarni na bulwarze Flotylli Wiślanej (przy moście Poniatowskiego) treningi szachowe dla seniorów – raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od zainteresowania.

Festiwal z arcymistrzami

W stolicy pod patronatem prezydenta Warszawy odbywa się też w pierwszej połowie lipca Warsaw Chess Festival. Głównym partnerem imprezy jest Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Warszawy.

W tym roku w ramach festiwalu odbył się II Memoriał Jana Maciei w szachach błyskawicznych i XXI Memoriał Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych. Udział wzięło 505 uczestników z 15 krajów, w tym 26 arcymistrzyń i arcymistrzów. Byli wśród nich wybitni arcymistrzowie Polski m.in. Monika i Bartosz Soćkowie, Joanna Dworakowska, Marta Bartel, Tomasz Markowski, Jacek Gdański i Michał Krasenkow.

W rozgrywkach mógł też wziąć każdy miłośnik szachów, bez względu na wiek i posiadany ranking szachowy. Był to jeden z nielicznych turniejów na świecie, w którym amator bez kategorii szachowej mógł rozegrać rankingową partię z arcymistrzem. Licznie reprezentowane były dzieci i młodzież, przede wszystkim z Warszawy i Mazowsza. W szachach klasycznych udział wzięło 132 zawodników w wieku 7-18 lat, a w szachach błyskawicznych 108 zawodników.