null

Wanda Traczyk-Stawska Warszawianką Roku 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
prezydent Trzaskowski wręcza bukiet kwiatów pani Wandzie Traczyk-Stawskiej
Warszawianka Roku 2021 | Autor: Ewelina Lach

Warszawiacy zdecydowali i zrobili to bijąc rekord frekwencji. Tegoroczna zwyciężczyni konkursu, Wanda Traczyk–Stawska, zdobyła ponad 51 tysięcy głosów. Podczas uroczystej gali w Teatrze Studio, laureatka plebiscytu honorującego wyjątkowe osobowości, otrzymała statuetkę Warszawianki Roku z rąk prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Siła kobiet, ich solidarność i ich determinacja ma ogromny wpływ na bieg wydarzeń – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły plebiscytu. Dziękując jej członkom za obrady opowiadala o niezwykłym doświadczeniu, jakim jest wybór Warszawianki Roku. – To poznawanie kobiet, tego co robią dla całej społeczności, dzięki temu lepiej znam warszawianki i Warszawę. Dostrzegajmy wśród nas kandydatki do tego tytułu! – podkreśliła.

Serdecznie dziękuję tym, którzy oddali swój głos w tegorocznym plebiscycie. Taki wynik pokazuje zarówno zaangażowanie społeczności, jak i to, jak nasza laureatka i jej działalność są ważne dla warszawiaków i warszawianek – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Wszystkie kandydatki łączy autorytet i odwaga. Pani Wanda Traczyk-Stawska uczy, że trzeba mieć odwagę każdego dnia, w każdej chwili – dodał prezydent Trzaskowski.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten może być przyznany za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie. Warszawianką Roku może zostać każda kobieta – to warszawiacy decydują kto otrzyma ten tytuł. Spośród licznych zgłoszeń mieszkańców na kandydatkę do tytułu, kapituła konkursu wyłoniła w tym roku 10 kobiet,  których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Do 22 października mieszkańcy mogli oddawać głos na: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Wanda Traczyk-Stawska oraz Magdalena „Lusia” Żagałkowicz.

Zwyciężyła Wanda Traczyk-Stawska, która zdobyła ponad 51 tysięcy głosów. To więcej niż liczba głosów oddanych łącznie w latach 2018 i 2019 roku.

Motyw przewodni edycji 2021 – Nadzieja

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku jest nadzieja. To pretekst do rozmowy, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom. W tym roku, głosujący uznali, że nadzieję niesie im Wanda Traczyk- Stawska – niezwykła kobieta, warszawianka, która nie boi się zabierać głosu w ważnych sprawach i  która całym swoim życiem udowadnia, że nadzieja jest najlepszą motywacją do działania i może prowadzić do rzeczy wielkich.

Podczas wydarzenia laureatka mówiła, że jako harcerka nigdy nie straciła nadziei.

Przyrzekam Wam, że ona (nadzieja) nigdy nie umrze. Jestem tutaj, żeby wezwać kobiety do walki o swoje prawa. Wanda Traczyk-Stawska wiele mówiła o wartościach, które są najważniejsze w życiu. Swoje wystąpienie zakończyła słowami – Wolności trzeba strzec, żeby zachować swoją człowieczą godność.

Wanda Traczyk-Stawska

Psycholożka, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze. Od wczesnych lat należała do harcerstwa najpierw do 42 Drużyny im. Żwirki i Wigury przy szkole nr 33, a w czasie wojny do Szarych Szeregów, dziś podkreśla jak ważną edukacyjną rolę mogą pełnić organizacje harcerskie wobec wyzwań kryzysu klimatycznego.

W czasie II wojny światowej działaczka podziemia niepodległościowego, Żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Pełni funkcję Przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i, jak mówi, ma do wypełnienia żołnierski rozkaz: odszukać mogiły powstańcze na terenie miasta i doprowadzić do godnego upamiętnienia bohaterskiej śmierci towarzyszy broni. Inicjatorka budowy Izby Pamięci w parku Powstańców Warszawy. Przyczyniła się do ustanowienia dnia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W 2018 poparła protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie, a w październiku 2020 – protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce.

Gala Warszawianki Roku 2021 - przemówienie Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Gala Warszawianki Roku 2021 - chór śpiewa przy akompaniamencie harfy
Gala Warszawianki Roku 2021 - Wanda Traczyk-Stawska ze statuetką
Gala Warszawianki Roku 2021 - przemówienie laureatki, Wandy Traczyk-Stawskiej
Gala Warszawianki Roku 2021 - Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy składa kwiaty laureatce, Wandzie Traczyk-Stawskiej
Gala Warszawianki Roku 2021 - Rafał Trzaskowski, Wanda Traczyk-Stawska i Maciej Stuhr
Gala Warszawianki Roku 2021 - gratulacje składane laureatce, Wandzie Traczyk-Stawskiej
Laureatka plebiscytu Warszawianka Roku 2021- Wanda Traczyk-Stawska w towarzystwie wiceprezydentek m.st. Warszawy - po lewej Aldona Machnowska-Góra, po prawej Renata Kaznowska
Pałac Kultury i Nauki podświetlony w związku z plebiscytem Warszawianki Roku
Gala Warszawianki Roku 2021 - nominowane w plebiscycie razem z laureatką, prezydentem, wiceprezydentkami i przewodniczącą Rady Miasta