null

W Wawrze powstaną nowe mieszkania TBS

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy Warszawa ma szanse na wsparcie przedsięwzięć o zwiększonej efektywności energetycznej. Ponad 8 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje TBS: przy ul. Derkaczy i ul. Agrestowej. Pierwszy budynek TBS będzie gotowy w 2025 roku, drugi rok później.

Po nieco ponad dwóch miesiącach pracy nowego rządu zostało odblokowane 137 mld euro dla Polski. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na tak ważne, ekologiczne projekty, jak powstające w Wawrze mieszkania. Pierwsze środki już płyną, co nas niezmiernie cieszy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy 

W ramach obu inwestycji powstanie łącznie 106 mieszkań. Całość będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W jednym z budynków powstanie Specjalistyczna Poradnia Rodzinna.

W pobliżu inwestycji przy ul. Derkaczy przewidziano reprezentacyjne miejsce spotkań służące lokatorom budynku i mieszkańcom Wawra.

Szacowany koszt inwestycji wyniesie 68 mln zł.

Energooszczędne rozwiązania

W przypadku obu inwestycji zostaną zastosowane energooszczędne rozwiązania, dzięki którym spadną koszty utrzymania mieszkań. Pojawią się instalacje OZE: hybrydowy system pomp ciepła, gruntowych oraz powietrznych, dla zaopatrzenia budynku w ciepłą wodę użytkową oraz w centralne ogrzewanie, a także instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii. Będzie funkcjonował system wentylacji mechanicznej. W centrali wentylacyjnej będzie odzyskiwane ciepło z wywiewanego powietrza (zostanie zastosowana rekuperacja).

Zastosowane rozwiązania pozwolą znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne za zużycie energii. Oznacza to, że nawet przez 9 miesięcy w roku przyszli lokatorzy budynków TBS na warszawskim Wawrze nie będą płacić za energię.

Piękna architektura

Oba budynki charakteryzują się ozdobnymi wykuszami czy werandami. Funkcje ozdobne pełnią balkony w konstrukcji stalowej, których balustrady nawiązują do dekoracji architektury świdermajer. Balkony poszczególnych kondygnacji zespolono w całość za pomocą pionowych słupków zlokalizowanych w narożach.

Budynek utrzymano w tonacji subtelnego brązu imitującego drewno.

Konsekwentnie realizujemy program polityki mieszkaniowej w stolicy. Budowane mieszkania spełniają standardy energooszczędności, jak również dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele budynków jest wyposażonych w instalację paneli fotowoltaicznych. Odblokowanie środków europejskich to szansa na szybszą realizację naszych planów – powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.