null

W Warszawie zapachniało choinką

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świątecznie oświetlona choinka na Placu Zamkowym przed Zamkiem Królewskim.
Choinka na Placu Zamkowym rozbłyśnie w sobotę, 3 grudnia, o godz. 16:00.

W najbliższy weekend mieszkańcy stolicy i turyści odwiedzający Warszawę będą mogli poczuć klimat zbliżających się świąt. W sobotę, 3 grudnia, zabłyśnie choinka na Placu Zamkowym i otwarte zostanie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Można będzie również skorzystać ze stoku Górki Szczęśliwickiej, przejechać się świątecznymi pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego oraz zrobić zakupy na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Specjalne dekoracje na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście zostały już rozwieszone, na rozświetlenie czeka również ogromna choinka na Placu Zamkowym. Światełka na niej zapali – w sobotę, 3 grudnia, o godz. 19:00 – prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Na miejsce wydarzenia gospodarz miasta dotrze świątecznym tramwajem, który wyruszy – o godz. 18:30 – z Zajezdni Wola. Od niedzieli, 4 grudnia, aż do weekendu Trzech Króli (6-8 stycznia), tramwaj ten będzie jeździł na linii numer 9.

W tym samym czasie, czyli do 8 stycznia, rozświetlony świąteczną iluminacją Trakt Królewski stanie się – we wszystkie grudniowe weekendy, w Boże Narodzenie i Nowy Rok – deptakiem. Wyłączony zostanie z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Z tego powodu w  wolne dni autobusy linii: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 będą kierowane na trasy objazdowe.

Tradycyjnie, jak co roku, po stołecznych ulicach będzie jeździł również specjalny autobus świąteczny. Nie zabraknie też pociągu metra ozdobionego bożonarodzeniowymi dekoracjami.

Weekend na sportowo

Również w sobotę, 3 grudnia, uruchomione zostanie – o godz. 13:00 – lodowisko na Rynku Starego Miasta. Oficjalnego otwarcia jednej z ulubionych ślizgawek warszawiaków dokona zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

Działa już bezpłatne lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki, a kilkanaście kolejnych miejsc otwartych zostanie w najbliższy weekend i w przyszłym tygodniu. Ich lokalizacje można sprawdzić na mapie Urzędu m.st. Warszawy.

Osoby, które wolą narty od łyżew, skorzystają zapewne z – otwartego już – stoku na Górce Szczęśliwickiej. Z kolei w niedzielę, 5 grudnia, amatorzy biegania będą mogli wziąć w udział w Biegu z Mikołajem w Lesie Kabackim.

Kolorowe (świąteczne) jarmarki

Świąteczną atmosferę można poczuć również na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach. Na Podwalu na Starym Mieście (na Międzymurzu Piotra Biegańskiego – od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj), działa już świąteczny jarmark. Potrwa do 6 stycznia przyszłego roku. Będzie otwarty od 11:00 do 20:00, a w piątki i soboty nawet dłużej – do 21:30.

Z kolei na Bazarze Różyckiego, w przedświąteczne weekendy, odbędzie się garażówka oraz rzemieślniczy jarmark.

Mikołajkową wyprzedaż garażową zaplanował także Ursynów (4 grudnia, w godz. 10:00-16:00, na parkingu przy urzędzie dzielnicy – róg ul. Indiry Ghandi i al. KEN).

Trakt Królewski wieczorem w świątecznej iluminacji. Ludzie spacerują po ulicy.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Lodowisko na Rynku Starego Miasta.
Zajezdnia metra. Pociąg na torach. Ekipa okleja pociąg metra świąteczną dekoracją.